Mosina - eleganckie miasto

Na spacer uliczkami Mosiny oraz zwiedzenia jej okolic zaprasza Leon Leciej - uczeń klasy VI A Zespołu Szkół w Krośnie oraz członek Klubu Młodego Dziennikarza. Zarówno tekst jak i piękne zdjęcia są autorstwa Leona.

    Mosina to urokliwe miasto województwa wielkopolskiego w powiecie poznańskim, posiadająca prawa miejskie od 1429r. potwierdzone przez króla Władysław Jagiełłę. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego wyrazu moszyna, którego używano na określenie miejsca zarośniętego mchem.    
    Symbolem tej miejscowości jest „ELEGANT Z MOSINY”, znajdujący się przy deptaku. Jak historia głosi , siedemnastowieczna Mosina była dobrze rozwiniętym miastem. Działały tu prężnie warsztaty garncarskie, piwowarskie i krawieckie. I to właśnie mosińscy krawcy przyczynili się do powstania określenia „elegant z Mosiny”. Z pamiętników Jana Chryzostoma Paska dowiadujemy się, że w zimie 1659/1660 stacjonowały w Mosinie wojska hetmana Czarnieckiego. Żołnierze zostali obdarowani przez mosińskich krawców nowymi mundurami szytymi na modę szwedzką. Na wiosnę podczas koncentracji wojsk królewskich tak się wyróżniali ,że z miejsca nadano im określenie elegantów z Mosiny.

    W pobliskim Krośnie znajduje się zabytkowy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowany w latach 1779-1881. Z czasów budowy kościoła zachowała się rokokowa ambona a wzrok przykuwa drewniana dzwonnica z początku XX wieku.

    Symbolem całej Wielkopolski są trzy Dęby : „Lech”, „Czech” i „Rus” , rosnące w parku przy pałacu w Rogalinie. Ich wiek oblicza się na 700 lat , sam Rogalin to największe skupisko dębów w Europie. Liczy sobie 2000 dębów , z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m.

Będąc w Mosinie warto odwiedzić Wieżę Widokową położoną blisko Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ta drewniana konstrukcja liczy 17 metrów wysokości i z niej można podziwiać uroki okolic Mosiny . W jej pobliżu znajdują się liczne oczka wodne i kąpielisko „Glinianki”.
   Wielkopolski Park Narodowy to wspaniały obszar dla turystów i miłośników przyrody. Rozciągają się tu liczne trasy rowerowe i szlaki do pieszych wędrówek. Można tu spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin których nie można zobaczyć na co dzień .Oko w oko stanąć można z dzikiem , jeleniem, sarną...


   Będąc w Mosinie warto wspomnieć o Zespole Szkół w Krośnie . Ta mała, kameralna szkoła otrzymała tytuł : „Szkoły Odkrywców Talentów”. Uczy tu wykwalifikowana kadra pedagogiczna i co roku mury tej szkoły opuszczają zdolni i ciekawi świata uczniowie.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 14 styczeń 2015 16:06

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności