Muzeum w Szreniawie zaprezentuje historię grzybów i roślin psychoaktywnych

16 maja 2018 r. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Poznaniu odbędzie się seminarium "Historia roślin i grzybów psychoaktywnych". Będzie ono podsumowaniem dotychczasowych prac nad koncepcją nowej stałej ekspozycji w szreniawskim muzeum pod tym samym tytułem.

   Od dwóch lat zespół ponad 30 naukowców z uczelni wyższych i instytutów z całej Polski, lekarzy, pisarzy, podróżników, dziennikarzy pracował nad przygotowaniem scenariusza tej niespotykanej dotychczas w Polsce, a pewnie i w tej skali i w Europie ekspozycji. Jej idea doskonale wpisuje się w misję Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Poznaniu.
   Historia zbieractwa i późniejszej hodowli roślin psychoaktywnych pokazana zostanie w sposób gwarantujący zdobycie rzetelnej, popartej badaniami naukowymi wiedzy na temat ich roli i wpływu na życie społeczności w różnych okresach rozwoju ludzkości, rejonach świata, kulturach, także w kontekście aktualnych zagrożeń związanych z uzależnieniem od narkotyków, leków, parafarmaceutyków i używek. Zwiedzanie nowej ekspozycji przyniesie widzom niespotykane wrażenia, wzbogaci ich wiedzę, ale także skłoni do głębokiej refleksji nad współczesnymi problemami uzależnień i ich kontekstem historycznym, geograficznym i społecznym. 
   Ekspozycja wykorzystywać będzie najnowsze techniki i sposoby prezentacji w postaci: interaktywnych ścian, dioram, technik 3D. Najwięcej emocji budzić będą jednak bezpośrednie spotkanie z żywymi roślinami rosnącymi w naturalnych warunkach, tak w przestrzeni otwartej jak i części „szklarniowej”, uwzględniającej różne strefy klimatyczne. Ważnym elementem edukacyjnym będzie część laboratoryjna, badawcza,  towarzysząca ekspozycji, którą zwiedzający będą mogli obserwować przez szklane ściany.
   Wystawa wyjaśni zwiedzającym dlaczego „…Wojski zbierał muchomory…”, wokół nas jest „…cicho jak makiem zasiał” oraz za sprawą jakiego „lulka” było tak wesoło w karczmie „Rzym”, skąd Twardowski odleciał na kogucie w podróż kosmiczną.

   Prelegenci:
1. Prof. Ryszard Kozłowski
2. Dr Anna Hoffmann-Aulich Uniwersytet Zielonogórski
3. Prof. Krzysztof Grzywnowicz UMCS Lublin
4. Dr Piotr Klepacki Uniwersytet Jagielloński
5. Lek. med. Marcin Kubecki
6. Dr Magdalena Hurkacz UM Wrocław
7. Prof. Łukasz Łuczaj Uniwersytet Rzeszowski
8. Red. Piotr Metz Polskie Radio Program III

   Kontakt z autorem projektu: Konrad Tuszewski, tel. 791 40 40 38

Ostatnio zmienianywtorek, 01 maj 2018 18:46

3 Komentarzy

 • Redakcja

  Redakcja

  Link do komentarza wtorek, 08 maj 2018 22:39

  O szczegóły proszę pytać organizatora - Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Kontakt z autorem projektu: Konrad Tuszewski, tel. 791 40 40 38.

  Raportuj
 • Ali_sza

  Ali_sza

  Link do komentarza poniedziałek, 07 maj 2018 21:32

  Dzień dobry,
  Czy mogłabym uzyskać dokładniejsze informacje o seminarium? Jaki jest program i w jakich godzinach będą się odbywały prelekcje?
  Pozdrawiam serdecznie

  Raportuj
 • kuba

  kuba

  Link do komentarza poniedziałek, 07 maj 2018 15:53

  zaplanowany jest poczęstunek?

  Raportuj

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności