Jesień w domu i zagrodzie - Retro Show w Szreniawie

W niedzielę, 16 września 2018 r. w godzinach 10.00-17.00, w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się kolejna edycja plenerowej imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show. Jest to już trzynasta impreza z tej serii i kolejna propozycja na spędzenie ciekawej niedzieli w Muzeum.

   Organizatorzy zapraszają zwiedzających na pole muzealne, gdzie zaprezentowana będzie orka zaprzęgiem wolim pod oziminy. Na odpowiednio przygotowanej roli siewca pokaże najstarszy sposób siewu z płachty, tzw. łoktuszy. Będą także pokazy związane z zagospodarowaniem i konserwowaniem płodów rolnych, np. pasteryzacja kompotów oraz kiszenie ogórków i kapusty. Atrakcją pokazów będzie odtworzenie tradycyjnej metody jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Tak produkowana od 100 lat w regionie świętokrzyskim „śliwka szydłowska” obecnie została wpisana do rejestru produktów rolnych, objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. 
   W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych. Wezmą w nim udział m.in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.
   Niewątpliwą atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny będziemy mogli podziwiać lokomobilę - „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.
   Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Będą mogły pobawić się miniaturami maszyn rolniczych lub wykazać plastycznie. Dla najmłodszych uczestników zaplanowane są także warsztaty wikliniarskie. Podobnie jak w latach ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów, m.in.: jabłka w cieście, czy szare kluski z kapustą. W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.
   W tym roku imprezie towarzyszyć będą: Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny (15-16 września) oraz obchody 20-lecia powstania Towarzystwa Hipolita Cegielskiego.

   Patronat medialny imprezy obejmuje m.in. portal www.wielkopolska-country.pl.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 10 wrzesień 2018 20:47

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności