Sokoły pustułki w bocianim gnieździe

Przysłowie mówi: „natura nie znosi pustki”. Pod nieobecność bocianów, w ich słynnym gnieździe w Przygodzicach, monitorowanym przez czujne kamery i obserwowanym na stronie internetowej www.bociany.ec.pl przez bocianich fanów, pojawiały się wróble, gołębie grzywacze, sierpówki oraz najczęściej kawki. W świąteczny poranek, 5 kwietnia, obserwatorów gniazda zaskoczyła wizyta pustułek. 

    Sokoły pustułki wybrały sobie to miejsce na gody. To ciekawe przyrodnicze zjawisko sfotografowała Jadwiga Wójcik z Krakowa. Sokoły pustułki to piękne ptaki drapieżne. Jeszcze parokrotnie obserwowano je 5 i 6 kwietnia na ekranie, ale już pojedynczo: albo był to barwny (ceglasto-szarobłękitny) i nieco mniejszy samiec, albo ciemnobrązowa samica. Co ciekawe, lęgi pustułek w samych Przygodzicach nie były dotychczas znane lokalnym ornitologom, choć sosnowy lasek w pobliskim Pardalinie od lat 60-tych zamieszkują te sokoły, w ilości kilku par. Prawdopodobnie pojaw pustułek w Przygodzicach jest objawem notowanego w całej Polsce i Europie procesu przenoszenia się tego gatunku z krajobrazu rolniczego do miejskiego. Od kilkudziesięciu lat ptaki te są ciekawym elementem przyrody polskich miast. W najbliższym Przygodzicom Ostrowie Wielkopolskim są regularnie notowane od roku 2000.
  Jest i druga dobra wiadomość. Pierwszy bocian pojawił się już w gnieździe. Wygląda na to, że bociany wracają na ekrany!

Źródło: PwG OTOP

Ostatnio zmienianyśroda, 08 kwiecień 2015 21:16

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności