Łabędzi gość

Łabędzi gość Łabędzica Pola - pierwsza od prawej.

Często piszemy na naszym portalu o ciekawych osobistościach, które odwiedziły kiedyś Wielkopolskę: pisarzach, artystach, naukowcach, politykach i władcach. Chętnie poznajemy miejsca i historie, związane z ich pobytem w naszym regionie. Ale Wielkopolskę odwiedzają czasem równie wyjątkowi goście ze świata zwierząt.

   W marcu tego roku, w okolicach Żerkowa w powiecie jarocińskim, pojawiła się grupa łabędzi czarnodziobych. Łabędzie czarnodziobe to najmniejsze i najrzadsze łabędzie Eurazji. Gniazdują w tundrach Syberii, w pobliżu wody. Kiedyś ich zimowiska znajdowały się w basenie Morza Kaspijskiego, od początku XX w. zmieniły je w większości na zachodnią Europę, głównie Holandię i Wielką Brytanię. W Polsce, głównie północnej, występują na przelotach. W Południowej Wielkopolsce pierwszych obserwacji dokonano dopiero w 1993 r.
   Wśród łabędzi w okolicach Żerkowa była samica, której zimą założono w Wielkiej Brytanii nadajnik satelitarny. Z biegiem lat techniki badawcze ptaków idą do przodu. Informację o sygnale, nadawanym przez nadajnik satelitarny łabędzia czarnodziobego z okolic Żerkowa na obszarze Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego wielkopolscy ornitolodzy otrzymali właśnie z WWT za pośrednictwem polskiego koordynatora badań tego gatunku dr Marii Wieloch, kierującej Polską Grupą Badania Łabędzi przy Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Brytyjczycy przesłali dokładne namiary ptaka, prosząc o odnalezienie go na ich podstawie w terenie, sprawdzenie kondycji i określenie siedlisk, w których przebywa. Już następnego dnia rano członek PwG OTOP z Żerkowa Michał Nicke odnalazł łabędzia w dobrej kondycji, w grupce 5 osobników tego gatunku na polu rzepaku, a potem na stawach rybnych.
   Łabędź ten został oznakowany i otrzymał nadajnik tej zimy, na razie nosił tylko roboczą nazwę BEWI21 - Bewicks Swan to w języku angielskim łabędź czarnodzioby. WWT zaproponowało, by właściwe imię nadały mu dzieci z jakiejś polskiej szkoły w pobliżu miejsca jego przebywania. Ornitolodzy wybrali Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie. Uczniowie wybrali dla łabędzia imię Pola, aby upamiętnić wizytę ptaka w Polsce.

Źródło: www.pwg.otop.org.pl

Ostatnio zmienianyśroda, 06 maj 2015 21:58

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności