Zielone Świątki w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na doroczny Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się w niedzielę 4 czerwca 2017 roku w godzinach 11.00-17.00.

   Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej czas kultywowania obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny i przywitaniem lata oraz towarzyszących tej porze roku obyczajom agrarnym. Od wieków jest świętem rolników i pasterzy. Zgodnie z chrześcijańskim ceremoniałem Zielone Świątki obchodzone są 50 dni po Wielkanocy i stanowią zakończenie tego okresu określanego jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
  Celem festynu jest utrwalenie tradycji Zielonych Świątek, dlatego też w jego trakcie wystąpi Zespół Regionalny „Wisieloki” z Szymanowa prezentujący m.in. korowód „smolarzy” związany z tym świętem, aby unaocznić odbiorcom różnorodność charakterystycznej obrzędowości zielonoświątkowej.
   Ponadto organizatorzy przewidzieli:

  • występy zespołów „Wielkopolanie” oraz „Szreniawa”
  • paradę umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych
  • pokaz strzyżenia owiec, podkuwania koni oraz pracy bartnika, kowala i kołodzieja
  • muzealne stanowiska interaktywne dla dzieci
  • warsztaty garncarskie, wikliniarskie oraz florystyczne
  • pokaz gaszenia pożaru przez grupę rekonstrukcyjną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.
Ostatnio zmienianyniedziela, 21 maj 2017 15:26

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności