"Miejsca i Sztuka. Turew"

"Miejsca i Sztuka. Turew" Na zdjęciu dr Emilian Prałat

8 lipca 2017 r. w Turwi, na terenie dawnej posiadłości Chłapowskich, odbyła się promocja reedycji książki dr. Emiliana Prałata pt. "Miejsca i Sztuka. Turew".

    Dr. Emilian Prałat jest pracownikiem Zakładu Literatur Południowosłowiańskich w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jego wielu zainteresowań naukowych, znalazło się jedno szczególne upodobanie, związane z rodziną Chłapowskich. Trudno się dziwić, skoro dr. Emilian Prałat jest także rodem z Turwi. Od dłuższego czasu swój warsztat naukowy z powodzeniem wykorzystuje do dokumentowania lokalnej historii związanej z jedną z bardziej znanych i zasłużonych dla Wielkopolski rodzin ziemiańskich. Wśród wielu opracowań naukowych wokół tego zagadnienia, spod jego ręki wyszła seria książek z cyklu "Miejsca i Sztuka" zawarta do tej pory w pozycjach: Turew, Kopaszewo, Rąbiń i Racot.
   Książka o Turwi była pierwszą pozycją z serii. Na przestrzeni czasu autor dokonał poszerzenia zawartej w niej treści, co stało się bezpośrednią przyczyną i koniecznością jej reedycji. Sobotnia promocja dotyczyła zatem nowej, obszerniejszej książki. Jak pokazały wcześniejsze promocje organizowane przez dr. Emiliana Prałata, przywiązuje on szczególną wagę do nieprzeciętnej oprawy tych, można rzec czytelniczych uroczystości. Nie inaczej było i tym razem. Wydarzenie zostało połączone ze zjazdem rodziny Chłapowskich.
   W Turwi zagościli przedstawiciele trzech linii rodu Chłapowskich m.in. profesor Krzysztof Chłapowski z Warszawy, będący jednocześnie jednym z recenzentów książki, Stanisław Chłapowski przedstawiciel linii szołdrskiej z małżonką, znany architekt mieszkający i pracujący w Londynie Piotr Chłapowski oraz Maria Chłapowska-Naskalska, często przychylnie komentująca dokonania Autora. Wśród zaproszonych gości zawitał drugi recenzent książki, profesor Jan Skuratowicz, znany i ceniony specjalista od architektury rezydencjonalnej. Szerzej znany chociażby z publikacji "Dwory i pałace w Wielkim Księstwie Poznańskim". Gościli także przedstawiciele władz samorządowych z Starostą Kościańskim Bernardem Turskim od lat wspierający Autora w jego działaniach.
   Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy przypałacowej (w tym roku przypada 170 rocznica jej powstania), którą celebrował JE ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Później na dziedzińcu honorowym pałacu nastąpiło oficjalne przywitanie gości oraz prelekcje Autora, recenzentów oraz przedstawicieli nauki i władz samorządowych. W dalszej kolejności na przybyłych licznie uczestników czekały występy wokalne w wykonaniu sopranistki Katarzyny Zawady, najpierw w solowym koncercie kantatowo-oratoryjnym, a w drugiej części w duecie z barytonem Sławomirem Olgierdem Krammem. Były również inne atrakcje, jak zwiedzanie z Autorem pałacu, biesiada staropolska, zwiedzanie zabytkowej gorzelni. W przepięknej scenerii pałacowej rezydencji i radosnym nastroju, promocja trwała do późnych godzin wieczornych.

   Informacje na temat działalności naukowej i wydawniczej można znaleźć na stronie autorskiej dr. Emiliana Prałata epralat.edu.pl oraz na Facebooku.

Ostatnio zmienianypiątek, 14 lipiec 2017 08:54

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności