Szreniawa przywitała jesień

W niedzielę, 16 września 2018 r., w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbyła się kolejna edycja plenerowej imprezy pod hasłem „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show”.

   Bohaterką wydarzenia była jesień. Jesień to nie tylko pora złotych liści i kasztanów. Na wsi to czas intensywnych prac w polu i w domowym gospodarstwie - czas gromadzenia zapasów na zimę. I właśnie od tej strony pokazano tę porę roku w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie w minioną niedzielę.
   Na muzealnym polu zaprezentowano orkę zaprzęgiem wolim i konnym. Przedstawiono również metodę siewu ręcznego z płachty, tzw. łoktuszy. Specjalnie w tym dniu uruchomiono zabytkową lokomobilę parową Hipolinę, wyprodukowaną w 1919 r. w dawnej fabryce Hipolita Cegielskiego. Siła maszyny uruchomiła starą młockarnię. Była to prezentacja bardzo widowiskowa, ponieważ ku sporej uciesze zgromadzonych, z maszyny wydobywał się gęsty dym i charakterystyczny dźwięk.
   Największą atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych widzów był pokaz zabytkowych ciągników pochodzących z wielu prywatnych kolekcji, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Wszystkie traktory zadziwiły gości nie tylko swoją urodą, ale także sprawnością i szybkością.
   Jesień w domu, to przede wszystkim przygotowywanie zapasów na zimę i robienie przetworów z owoców i warzyw. Można było przyjrzeć się więc jednoczesnemu suszeniu i wędzeniu dymem śliwek węgierek metodą stosowaną od od stu lat w regionie świętokrzyskim. Kiszenie kapusty, ogórków, pasteryzacja kompotów to także jesienne prace gospodyń domowych, które dziś coraz rzadziej wykonywane są w naszych domach. To wszystko można było zobaczyć w Szreniawie, a nawet zaopatrzeć się w niewielkie zapasy. Na kiermaszu, który towarzyszył imprezie, można było bowiem kupić słoiki z przeróżnymi przetworami, np. pasteryzowaną fasolkę, dżemy z zielonych pomidorów, konfitury z malin, kompoty z truskawek i wiele innych wiktuałów. Swoje stoiska miały firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.
   Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Dużym powodzeniem u dzieci cieszyły się przejażdżki miniaturowymi traktorami. Na specjalnych stoiskach zorganizowano dla najmłodszych uczestników warsztaty wikliniarskie i plastyczne.
   Spędzanie czasu na powietrzu zaostrza apetyt. Organizatorzy pomyśleli i o tym. Podobnie jak w latach ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotowały potrawy z typowo jesiennych produktów, m.in.: jabłka w cieście, czy szare kluski z kapustą. W sadzie serwowano natomiast pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem. Tradycyjnie była też okazja do nabycia biżuterii, zabawek, glinianych dzbanków i innych ciekawostek wykonanych przez artystów i rzemieślników.
  W tym roku jesiennej imprezie w Szreniawie towarzyszyły: Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny oraz obchody 20-lecia powstania Towarzystwa Hipolita Cegielskiego. W Pałacu Bierbaumów otwarto również wystawę ciętych gladioli.
   Rok 2018 jest bardzo łaskawy dla Muzeum - wszystkie tegoroczne imprezy odbywały się, jak dotąd, przy wspaniałej pogodzie. Tak było i tym razem. Wraz ze zmianą pór roku, zmienia się również otoczenie Muzeum. W muzealnym sadzie dojrzały już jabłka, a na tutejszych rabatach można było podziwiać piękną kolekcję dalii i innych kwitnących jesienią bylin.
   Zainteresowanych jesiennymi propozycjami Muzeum Rolnictwa było bardzo wielu - frekwencja znów dopisała. Szreniawa to bowiem doskonałe i sprawdzone miejsce na rodzinne i aktywne spędzanie czasu.

Partnerzy:
Koleje Wielkopolskie, Telewizja STK, Wojewódzka Biblioteka Publiczna Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Patronat medialny:
Głos Wielkopolski, Nasz Głos Poznański, Radio Emaus, Radio Poznań, wielkopolska-country.pl

FOTORELACJA 

Ostatnio zmienianypiątek, 21 wrzesień 2018 11:07

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności