Wielkopolskie święta w Muzeum Rolnictwa

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie znane jest nie tylko z ciekawych zbiorów, ale i z organizacji wyjątkowych imprez. W niedzielę, 7 października 2018 r., na terenie Muzeum w Szreniawie odbędą się aż dwa interesujące wydarzenia związane z Wielkopolską. Pierwsza, doroczna, impreza pod hasłem "Poznanska Pyra" ma na celu kultywowanie tradycji rolniczych i kulinarnych związanych z ziemniakiem, który jest nieoficjalnym symbolem Wielkopolski. Drugie wydarzenie pt. "Z Wielkopolskiej Ziemi" jest związane z obchodami jubileuszu 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego.

    Poznańska Pyra

   W niedzielę 7 października 2018 roku w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się kolejna impreza plenerowa z cyklu „Poznańska pyra”. Jak zawsze w ofercie wiele atrakcji. Będzie można podziwiać lokomobilę Hipolinę, zapoznać się ze sposobami zbioru i historią uprawy ziemniaków, uczestniczyć w konkursach z nagrodami, a także smacznie zjeść.
   Na muzealnym polu będzie można przyjrzeć się tradycyjnej uprawie i ręcznemu zbiorowi ziemniaków z udziałem widzów (Kopanie pyrów). Ponadto będzie można zobaczyć: mechaniczny zbiór ziemniaków (konną kopaczką gwiazdową, kopaczką elewatorową i kombajnem ziemniaczanym).

   Program pokazów na polu muzealnym:
Kopanie ziemniaków”, czyli tradycyjny zbiór ręczny z udziałem widzów. 
„Garść pyrów do domu”
Mechaniczny zbiór ziemniaków (konna kopaczka gwiazdowa, kopaczka elewatorowa, kombajn ziemniaczany). 
Sortowanie i oczyszczanie ziemniaków z udziałem widzów.
Prezentacja wózków i wozów do transportu okopowych oraz narzędzi do przenoszenia.
Prezentacja transportu ziemniaków w zaprzęgu konnym i wolim.
Pokaz pracy koni roboczych.
Pokazy pracy lokomobili parowej H. Cegielskiego.
Wystawa sprzętów i maszyn rolniczych do zbioru okopowych.
Wystawa motocykli i rowerów

  Na placu przy scenie organizatorzy proponują udział w warsztatach garncarskich (ceramika z Podlasia), a dzieciom i młodzieży uczestnictwo w konkursie wiedzy o ziemniakach z nagrodami. Dla najmłodszych zwiedzających przewidziano również inne atrakcje: warsztaty oraz stanowiska interaktywne, np. malowanie ozdób. Sposoby wykonywania zabawek drewnianych przedstawią twórcy ludowi, pochodzący z miejscowości Stryszawa (woj. małopolskie), w której do dziś zachował się tradycyjny ich wyrób. Panie będą mogły zobaczyć ozdoby z ceramiki, które przywiozą ze sobą twórcy z Podlasia.

   Program pokazów na placu przy scenie:
Konkurs wiedzy o ziemniakach z nagrodami. 
Wystawa młynków do kawy i pokaz palenia. 
Wystawa koszy do ziemniaków. 
Wystawa garnków do ziemniaków.
Pyry i kartofle, czyli nazewnictwo ziemniaków.
Warsztaty garncarskie. 
Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich z Bolimowa. 
Ceramika siwa z Podlasia.
Zabawki ze Stryszawy. 
Stanowiska interaktywne dla dzieci.
Stanowisko promocyjne Powiatu Poznańskiego.
Fundacje prozwierzęce (Animalia, Sfora Husky).

   Nie zabraknie również przysmaków. Będą Pyry z gzikiem z parownika, potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej (zupa ziemniaczana, placki ziemniaczane, kopytka) z degustacją. Będą także serwowane inne dania i pokazy ich wykonywania, jak na przykład stanowisko "Zapomniane warzywa" oraz inne atrakcje. Jak co roku kulinarnie popiszą się Koła Gospodyń Wiejskich. 

   Z Wielkopolskiej Ziemi

   Tego samego dnia na terenie Muzeum odbędzie się jeszcze jedno wydarzenie pod hasłem '"Z Wielkopolskiej Ziemi", zorganizowane w roku stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Ma ono na celu popularyzację tematyki wysiłku środowiska wiejskiego w przygotowaniach oraz przebiegu tego niepodległościowego zrywu. Impreza skierowana jest dla mieszkańców województwa ze szczególnych uwzględnieniem młodzieży. Ma propagować patriotyzm i edukować w oparciu o chlubne karty z naszej przeszłości. Powstanie było ruchem nie tylko lokalnym, ale miało znaczenie ogólnopolskie. Warto pamiętać, że środowisko wiejskie przez lata zaborów nie utraciło tożsamości narodowej i kulturowej. Etos pracy i postawa społeczna Wielkopolan, mimo długiej niewoli, były tak silne, że zadecydowały o zwycięstwie - już w pierwszych dniach powstania odzyskano z rąk Niemców prawie cały obszar Wielkopolski. Silna gospodarka wiejska i potencjał ekonomiczny Wielkopolski stanowiły również istotny element w budowaniu niepodległego kraju po okresie zaborów. Za symbol udziału warstw chłopskich i ziemiańskich w powstaniu przyjęto "poznańską pyrę" - popularny i rozpoznawalny symbol Wielkopolski

   Atrakcje imprezy to:
Obóz powstańczy, prezentujący umundurowanie, broń oraz szpital polowy.
Teatrzyk dla dzieci „Wóz Drzymały” - przybliży najmłodszym zwiedzającym historię Michała Drzymały i jego walki z germanizacją.
Pokaz jazdy ułanów - podczas trwania imprezy szwadron ułanów prezentować będzie konie, dokona pokazu jazdy.
Strzelnica. 
Rekonstrukcja zupy powstańczej - opracowana na podstawie zachowanych informacji - we wspomnieniach i dokumentach poświadczających przekazywane powstańcom dary żywnościowe oraz na bazie przepisów z tamtych lat.
Stanowisko degustacji kawy zbożowej - sztandarowego napoju powstańców, który przewija się we wszystkich wspomnieniach i relacjach.
Komiks poświęcony wydarzeniom Powstania Wielkopolskiego dla młodzieży
Stanowiska interaktywne dla dzieci - kolorowanki, pieczątki, chorągiewki, rozetki itp.

   Oczywiście, jak na każdej muzealnej imprezie plenerowej, zaplanowano występy artystyczne, których tematyka związana będzie z rocznicą powstania wielkopolskiego. Posłuchamy pieśni patriotycznych oraz utworów pochodzących z czasów powstania. Jednak na zakończenie imprezy organiatorzy proponują swoim gościom odpoczynek przy muzyce ludowej oraz ziemniaki z ogniska i przejażdżki bryczką.
   Impreza "Poznańska Pyra" odbywa się po raz siódmy i to ciągle z niesłabnącym zainteresowaniem. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich chętnych widzów na spędzenie zapowiadającej się ciekawie niedzieli w Szreniawie!

   UWAGA! Dodatkowe połączenia kolejowe i tańsze bilety relacji Poznań - Szreniawa (rozkład na stronach Kolei Wielkopolskich).

Patronami medialnymi imprezy są: Głos Wielkopolski, Nasz Głos Poznański, Radio Emaus, Radio Poznań, portal www.wielkopolska-country.pl.

Ostatnio zmienianywtorek, 25 wrzesień 2018 20:26

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności