Szreniawskie Zielone Świątki 2019

W minioną niedzielę, 9 czerwca, w Szreniawie, odbył się Festyn Zielonoświątkowy. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, jak co roku, zapewniło swoim gościom mnóstwo atrakcji, dobrą zabawę, ale i niemałą dawkę wiedzy o dawnych zwyczajach.

   Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata. W tym czasie kultywowano różne zwyczaje agrarne. Było to również święto rolników i pasterzy, którzy urządzali parady umajonych, czyli ozdobionych kwietnymi wieńcami, zwierząt, wyścigi na pastwiskach oraz zabawy przy ognisku. 
   W tradycji chrześcijańskiej natomiast Zielone Świątki to przede wszystkim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, które jest obchodzone 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia rolnicy obchodzili obsiane pola, niosąc chorągwie i święte obrazy. Wieczorem odbywały się natomiast wiejskie zabawy. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem i zielonymi gałęziami młodych brzóz, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku, Zielone Świątki stały się oficjalnym świętem ruchu ludowego.
   Muzeum w Szreniawie, którego misją jest zainteresowanie widzów historią rolnictwa i kulturą wsi, od lat na swoim terenie organizuje obchody Zielonych Świąt. Oprócz możliwości zwiedzania poszczególnych pawilonów i oglądania stałych ekspozycji rolniczych i etnograficznych, gospodarze przygotowują specjalne zielonoświątkowe atrakcje.
   Na tegorocznym festynie, jak zwykle, nie zabrakło występów artystycznych. Wystąpili: Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie", Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań" oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej "Władysie". W przerwach między koncertami można było podziwiać przepiękne, kolorowe stroje artystów, którzy przechadzali się z gracją w szreniawskim plenerze.
   Jednym z głównych punktów programu była parada umajonych wołów i zaprzęgów konnych. Udekorowane kwieciem i kolorowymi wstążkami zwierzęta wyglądały zjawiskowo i cierpliwie pozowały fotoreporterom. Na poszczególnych stoiskach można było zapoznać się, między innymi, z historią pasterstwa i serowarnictwa. Widzowie mogli zobaczyć pokaz strzyżenia owiec, pracy kowala i podkuwacza koni. Otwarto specjalne stoiska warsztatowe, na których można było własnoręcznie: wypleść wiklinowy kosz, zrobić korale czy upleść wianek. Kto zamarzył o profesjonalnym majowym nakryciu głowy, mógł ustawić się w długiej kolejce do stoiska z przepięknymi wiankami, plecionymi z żywych kwiatów przez zdolnych  florystów na indywidualny wymiar. Przy wiankowym stoisku ustawiła się spora kolejka. 
   Przygotowane także stoiska warsztatowe, na których samodzielnie można byłoupleść koszyk, wykonac papierowy kwiatek i nauczyć się sztuki tkania.
  Z wielkim aplauzem przyjęto pokaz rekonstrukcyjny Ochotniczej Straży Pożarnej, która zaprezentowała konny wóz strażacki i uruchomiła ręczną pompę. Wielką frajdę mieli najmłodsi uczestnicy festynu, biorąc "strażacki prysznic". 
   Zwyczajem szreniawskich imprez plenerowych, festynowi towarzyszyły stoiska z rękodziełem i tradycyjną żywnością.



Partnerem Muzeum są: Koleje Wielkopolskie, Telewizja STK oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa.
Patronat medialny Festynu Zielonoświątkowego w Szreniawie objęli: Głos Wielkopolski, Nasz Głos Poznański, Radio Emaus, Radio Poznań oraz portal www.wielkopolska-country.pl.

Więcej zdjęć z Festynu Zielonoświątkowego w Szreniawie na Facebooku

Ostatnio zmienianysobota, 15 czerwiec 2019 10:41

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności