20 lat "Gońca Ziemi Wronieckiej"

W związku z tym  jubileuszem, nakładem wydawnictwa "Goniec Ziemi Wronieckiej", ukazała się niezwykła książka pt. "Wronki jakich nie znacie ...". Jest to zbiór artykułów publikowanych we wronieckim czasopiśmie w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

    W czerwcu minęło 20 lat od chwili ukazania się pierwszego numeru „Gońca”, który w pierwotnej postaci nosił tytuł „Goniec Wroniecki”. Była to mała, lokalna gazetka, której pierwszy numer miał zaledwie 4 strony. Składany był jeszcze na linotypie i dystrybuowano go bezpłatnie. W jej wydawaniu pomagali drobni sponsorzy. Po czterech latach miesięcznik zmienił tytuł na „Goniec Ziemi Wronieckiej” i stał się firmą rodzinną. Od samego początku redaktorem naczelnym pisma jest Jacek Rosada.
   "Goniec" - już od pierwszego numeru - został bardzo dobrze przyjęty przez mieszkańców Wronek. Na jego łamach poruszane są bieżące sprawy miasta i gminy Wronki, jednak sporo miejsca zajmuje historia. Redaktor naczelny stara się, aby w każdym numerze nie zabrakło relacji z przeszłości najstarszych mieszkańców. Ich wspomnienia uważa za kopalnię wiedzy, której nie znajdzie się ani w książkach, ani w Internecie.
  Jubileuszowa książka to zbiór artykułów publikowanych w "Gońcu" dotyczących historii Wronek i wronczan. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością. Układ artykułów zamieszczonych w publikacji nie jest chronologiczny. Ich kolejność dyktuje alfabet, ponieważ występują według liter rozpoczynających tekst.
  Książka jest ukoronowaniem dwudziestu lat pracy redaktora Jacka Rosady oraz jego współpracowników, m.in.: Darii Wajdeman-Waszyńskiej (kierownika Muzeum Ziemi Wronieckiej), Krystyny Tomczak, Eligiusza Ratajczaka, Piotra Pojaska, Pawła Bugaja, nieżyjących: Wojciecha Piechoty, Eligiusza Grupińskiego i Janusza Łopaty-Łowińskiego oraz wielu innych.
  Publikacja ma piękną szatę graficzną. Znajdziemy w niej wiele archiwalnych i bardzo cennych zdjęć, pochodzących ze zbiorów wronieckiego muzeum i z prywatnych kolekcji.

Przy tej jubileuszowej okazji serdecznie gratulujemy Panu Jackowi Rosadzie, że udało mu się stworzyć tak ciekawe pismo. Redaktorowi naczelnemu i wszystkim jego współpracownikom życzymy wszystkiego dobrego, a przede wszystkim kolejnych interesujących artykułów i nowych czytelników.

Naszych czytelników zachęcamy natomiast do przeczytania wywiadu z red. Jackiem Rosadą.

"Wronki, jakich nie znacie ..."
Jacek Rosada
Wydawnictwo "Goniec Ziemi Wronieckiej"
Wronki 2014
ISBN 978-83-938759-0-0
Objętość: 470 s.

Ostatnio zmienianywtorek, 03 luty 2015 19:33

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności