Fortuna plays Szymborska

Nagrania Wisławy Szymborskiej czytającej swoje wiersze zna niemal każdy. Co wydarzy się, gdy melodia jej głosu zostanie potraktowana dosłownie, gdy muzykę ściśle uzależni się od jej słowa, a ze składowych powstanie interaktywny wieczór poetycki?

  Takie ujęcie ogniskuje uwagę na elementach kryjących się za barwą głosu, jego tonacją, zróżnicowanym tempem i rytmem recytacji. To wyjątkowe połączenie muzyki i poezji, które pozwala wybrzmieć nie tylko słowom, ale również ich melodii.
   Maciej Fortuna gra Wisławę Szymborską wszystkim, szczególnie młodym, którzy mogą odkryć ją zupełnie na nowo. Maciej Fortuna polaryzuje i scala dźwięk i słowo. Andrzej Konieczny kontrapunktuje rytmy i barwy. Paweł Wypych animuje kolaże, wycinanki, rysunki.
   Projekt powstał przy pełnej współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, dzięki której zostały udostępnione materiały niezbędne do realizacji zarówno warstwy wizualnej, jak i kluczowej warstwy dźwiękowej. 
   Uroczystościom rocznicowym 20-lecia przyznania poetce Nagrody Nobla będzie towarzyszyć dwupłytowy album CD/DVD FORTUNA PLAYS SZYMBORSKA - zgodnie z terminarzem obchodów premiera polska będzie miała miejsce w dniu 3. października 2016 w Krakowie. Premiera europejska zaplanowana została na 14. maja 2017 we włoskiej Bolonii, w związku z wydaniem niepublikowanych wcześniej listów miłosnych Wisławy Szymborskiej do Kornela Filipowicza. Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
   Widzowie i słuchacze XII Letniego Festiwalu Muzyka z Kórnika będą mogli przekonać się o efektach tego projektu już 28 sierpnia 2016 r.  o godz. 19.00, podczas multimedialnego koncertu finałowego "Fortuna Plays Szymborska" w Kórnickim Centrum Sportu i Rekreacji OAZA.

Ostatnio zmienianywtorek, 23 sierpień 2016 22:47

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności