26. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia

Od 16 do 19 stycznia 2019 r. we Wrzesińskim Ośrodku Kultury trwa Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia.

    Prowincjonalia są konkursem najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w których odnajdujemy proste, uniwersalne wartości, subtelność i estetykę narracji. Prowincjonalia nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.
   Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Impreza ma inspirować widzów do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzyć atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi, bez uprzedzeń i stereotypów.
   Patronem duchowym festiwalu jest “Jańcio Wodnik” - bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego, filozof i uzdrowiciel. Jego postać stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, która przyznawana jest twórcom najlepszych filmów.
   Cechą szczególną Prowincjonaliów jest ich otwarcie na kino niskobudżetowe. To właśnie od Wrześni rozpoczęła się festiwalowa przygoda takich filmów jak: „Anioł w Krakowie” Artura Więcka ”Barona” i „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego.
   Począwszy od IX edycji Festiwalu, program wzbogacono o dwa cykle filmowe: „Prowincje świata”, w którym prezentowane są dzieła z różnych obszarów kulturowych m.in. z Kenii, Hiszpanii, Argentyny, Meksyku, Chin, Gruzji, Niemiec, Węgier i Turcji oraz cykl „Porozmawiajmy o przyszłości”, filmy z nurtu kina niezależnego, etiudy studentów PWSFTViT w Łodzi i UŚ w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
   W ramach Festiwalu, oprócz pokazów i spotkań z twórcami, odbywa się wiele imprez towarzyszących, m.in.: warsztaty filmowe, wystawy plastyczne i fotograficzne, spotkania literackie, koncerty zespołów muzycznych takich jak: Stare Dobre Małżeństwo, Jahir Group, La Bocheme, Carantuohil, Max Klezmar Band, Dikanda, Czeremszyna, Enej, Paula i Karol, Neo Retros, Domowe Melodie czy Kari Amirian, a także wielu solistów m.in. Katarzyna Skrzynecka, Adrianna Biedrzyńska, Ewa Dałkowska, Edyta Geppert i Aleksandra Nieśpielak. Ze swoimi programami kabaretowymi, wystąpili również Stanisław Tym i Maciej Stuhr.Coroczną atrakcją Festiwalu są rówież słynnące ze swej oryginalności pikniki leśne na Strzelnicy Myśliwskiej w Podstolicach.
   Gościem honorowym tegorocznej edycji jest reżyser Marek Koterski - kultowy reżyser filmów "Dzień świra" i "7 uczuć". Odbierze on statuetkę "Jańcia Wodnika" oraz nagrodę specjalną Telewizji Polskiej.

   Źródło: http://prowincjonalia.com.pl

Ostatnio zmienianyśroda, 16 styczeń 2019 21:56

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności