Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci

Takiego Festiwalu jeszcze w Wielkopolsce nie było! W weekend, od 29 do 31 marca 2019 r., w pałacu w Czerniejewie, odbędzie się I Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Festiwal promować będzie też regionalne dziedzictwo kulturowe.

   I edycja Festiwalu to przede wszystkim wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci. Do udziału w Festiwalu zaproszono wiele osób, znanych z programów telewizyjnych, pierwszych stron gazet, zajmujących się promowaniem historii oraz  znanych autorów książek o tajemnicach kilku regionów Polski. W wydarzeniu wezmą udział również badacze historii z powiatu gnieźnieńskiego.
  Prelekcje podczas Festiwalu Historycznego Tajemnice Trzech Stuleci wygłoszą nietuzinkowe postacie: historycy i publicyści, eksploratorzy i dziennikarze, dokumentaliści i pasjonaci, regionaliści i pisarze, niezależni badacze i nauczyciele akademiccy. Słuchacze ich wykładów będą mogli poznać mnóstwo niezwykłych i fascynujących historii oraz odkryć sekrety XVIII, XIX i XX w. Dodatkowo będą czynne stoiska z książkami regionalnymi i historycznymi, odbędą się ciekawe wystawy i koncert. Będzie też możliwość zwiedzania pałacu w Czerniejewie, jak i samego miasta Czerniejewo, w tym nowo powstałego "Szlaku Misiów".
  Miejsce Festiwalu wybrano nieprzypadkowo. Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Ponadto Czerniejewo to miasto pełne historii, zagadek i… niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzy m.in. 850-metrowa aleja prowadząca od pałacu do kościoła. Pałac w Czerniejewie zbudowany przez gen. Jana Lipskiego, wielkiego oboźnego koronnego za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, należał również do rodu Skórzewskich - jednego z najpotężniejszych polskich rodów (ich własnością był Łabiszyn i Lubostroń). 
   I Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci rozpocznie się w sobotę, 30 marca o godz. 9.45, a zakończy w niedzielę około godz. 17.00. Sobota i niedziela to „festiwal” kilkunastu prelekcji dotyczących m.in. okresu napoleońskiego, Powstania Listopadowego, I wojny światowej, okresu międzywojennego, II wojny światowej, ale też tajemnic powojennych… Wykłady będą związane z tajemnicami Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Dolnego Śląska, Łużyc, Lubuskiego, Warmii i Mazur.
   Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, organizator I Festiwalu Historycznego Tajemnice Trzech Stuleci informuje, że ze względów logistycznych i bezpieczeństwa (pałac jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków) wstęp na teren pałacu w którym odbywać się będzie Festiwal Historyczny będzie płatny - cena wejściówki na dwa dni - 5 zł. Osoby chcące uczestniczyć w I Festiwalu Historycznym Tajemnice Trzech Stuleci w pałacu w Czerniejewie mogą zgłosić swój udział pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Należy podać: liczbę osób (w przypadku grupy), imię i nazwisko oraz miejscowość, z której przyjeżdża uczestnik. Można również zgłosić swoje uczestnictwo w tym wydarzeniu telefonując pod numer: 515-980-504. Więcej o Festiwalu na stronie: http://fundacjahistoryczna.pl/festiwal/

Ostatnio zmienianyczwartek, 07 luty 2019 20:38

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności