Wielokulturowość Wielkopolski

Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości, jednak na przestrzeni dziejów wielkopolskie wsie i miasteczka stały się domem dla osadników lub uciekinierów z innych krajów. Jaki ślad po nich pozostał, jak wpłynęli na życie Wielkopolan? Tego oraz wielu ciekawostek o kulturze ewangelików i Żydów można dowiedzieć się z filmu "Wielokulturowość Wielkopolska".

    Współcześni Wielkopolanie mają coraz większą świadomość wielokulturowego i wielonarodowego dziedzictwa. Powstaje coraz więcej projektów, aby tę spuściznę - materialną i intelektualną - ratować. Podejmuje się na przykład próby ratowania starych cmentarzy - nie tylko katolickich, ale i innych grup wyznaniowych. Dlaczego? Ponieważ nekropolie są łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Pozwalają zachować pamięć o jednostkach, ale są także świadectwem życia społeczności i kultur w minionych wiekach.
      Film "Wielokulturowość Wielkopolski" powstał w 2014 roku przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia "Nasz czas" oraz Grupymedialnej.com. Był emitowany na wewnętrznych pokazach edukacyjnych w kilku muzeach. Jego celem było przybliżenie wielokulturowości naszego regionu. Tu bowiem już od XIII wieku osiedlali się Żydzi, w XVI wieku znaleźli schronienie bracia czescy, później przybyli osadnicy olęderscy, a także z Frankonii i Bambergu. I tu - w gościnnej i tolerancyjnej Wielkopolsce - czuli się dobrze. A i Wielkopolska wiele im zawdzięcza. Co dokładnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie "Wielokulturowość Wielkopolski". Ponadto dowiecie się:

- Gdzie znajduje się najstarsza czynna nekropolia w Polsce?  
- Czy można rozpoznać cmentarz po rosnących na nim drzewach?  
- Co, oprócz ciał, chowali na cmentarzach Żydzi?
- Czym różnił się wystrój nagrobków ewangelickich?
- Dlaczego ewangelicy z okolic Brodniczki przenieśli w całości swój cmentarz?
- Czym różnią się krzyże ewangelickie od katolickich?
- Co ma wspólnego figura poznańskiego Golema z kulturą żydowską?

Zapraszamy na film !

 

Ostatnio zmienianyniedziela, 22 marzec 2015 21:41
Więcej w tej kategorii: Kuś »

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności