Kuś
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
Kuś to niewielkie wzgórze leżące pomiędzy dwiema wsiami: Gorzuchowem i Wilkowyją. Tu w 1761 roku odbył się jeden z ostatnich w Rzeczypospolitej proces o czary. Tę ogromną tragedię dziesięciu kobiet skazanych na śmierć ogniową przypomina i przenosi nas w wiek XVIII film "Kuś - historia zielarek z Gorzuchowa".
O tragicznej historii dziesięciu kobiet z Gorzuchowa, w tym dwóch dziewczynek, które miało miejsce w 1761 roku, pisaliśmy już na portalu wielkopolska-country.pl. Choć minęło ponad 250 lat ich niezasłużony wyrok i straszna śmierć wciąż poruszają mieszkańców gminy Kłecko. We wsi Gorzuchowo, w miejscu zdarzenia, stoi drewniany krzyż upamiętniający zielarki z Gorzuchowa, a w 2013 roku powstał poświęcony im film.
"Kuś - historia zielarek z Gorzuchowa" jest dziełem Gnieźnieńskiej Grupy Filmowej, która powstała na bazie warsztatów dziennikarsko-telewizyjnych, prowadzonych w C.K. eSTeDe w Gnieźnie. Grupa, której działalność jest obecnie zawieszona, ma na swoim koncie kilka produkcji, zarówno dokumentalnych jak i fabularnych. Film "Kuś" powstał z inicjatywy społeczności Gorzuchowa i okolic. Po sukcesie wcześniejszego filmu "Francois", realizowanego przez Grupę, miejscowa społeczność poprosiła filmowców, aby opowiedzieli również historię gorzuchowskich zielarek.
Twórcy filmu "Kuś" szukają odpowiedzi na wiele nurtujących do dziś pytań: Co było przyczyną tej ogromnej tragedii? Dlaczego te niewinne kobiety, w których obronie stanął nawet Kościół, musiały zginąć? Jak osiemnastowieczna historia kobiet z Gorzuchowa rzutuje na jego współczesnych mieszkańców? Czym jest dla nich Kuś?
W filmie wypowiadają się osoby zainteresowane dawnymi wydarzeniami: regionaliści, historycy, archiwista, ksiądz i mieszkańcy Gorzuchowa. Poznajemy także miejscowego przedsiębiorcę, któremu historia zielarek nie dawała spokoju i który jest fundatorem poświęconego im krzyża.
Scenariusz do filmu napisał Krzysztof Zalaszewski. Reżyserią zajęli się Tomasz Góralczyk i Radosław Biskupski. Zdjęcia i montaż wykonał Tomasz Góralczyk. Charakterystykę i kostiumy przygotowała Magdalena Banachowicz. W produkcję zaangażował się bardzo miejscowa społeczność. Wszyscy aktorzy, biorący udział w filmie, to mieszkańcy Gorzuchowa i okolic. Wyjątkiem jest postać kata, w którą wcielił się Michał Frydrych - aktor gnieźnieńskiego teatru.
Realizacja filmu "Kuś" trwała kilka miesięcy, wspierana finansowo przez okolicznych przedsiębiorców. Jego przedpremierowy pokaz miał miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA, który odbył się w Gnieźnie, w dniach 5-10 listopada 2013 r. i odniósł tu duży sukces. Film o gorzuchowskich zielarkach otrzymał Nagrodę Publiczności - „POLONIUSZA” oraz Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gniezna za Najlepszy Film z Pierwszej Stolicy Polski - „KLAUDIUSZA”. Premiera filmu odbyła się 23 listopada 2013 w Kłecku. Film "Kuś" otrzymał również wyróżnienie podczas 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią" organizowanego przez Miasto Zamość, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy" w Zamościu oraz TVP Historia.
Zapraszamy na film!
Kulisy filmu:
- Dział: Filmoteka
- Czytany 6210 razy