Militarnie i historycznie w Biedrusku

14 czerwca 2015 roku, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Biedrusku, w gminie Suchy Las, odbył się piknik historyczno-militarny połączony z festynem rodzinnym. 

   Pomysł na zorganizowanie tej imprezy był naprawdę trafiony. Mieszkańcy i sympatycy Biedruska mogli bliżej zapoznac się z ciekawą, a mało znaną historią tej miejscowości.
   Piknik rozpoczęła bowiem konferencja pod hasłem "Biedrusko od wczoraj do dziś". W pięknych pałacowych wnętrzach można było wysłuchać wykładu Krzysztofa Łączkowskiego o dziejach Biedruska. O miejscowości w czasach Powstania Wielkopolskiego mówił Ryszard Chruszczewski. Fryderyk Mudzi z Uniwersytetu Adama Mickiewicza opowiedział o byłych właścicielach wsi - rodzinie von Treskow i ziemiaństwie wielkopolskim. Szczególnym zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Rudigera von Treskow, który jako przedstawiciel tego znanego w Wielkopolsce rodu, opowiedział o stosunku swoich przodków do Polski i Polaków.
   W niedzielę, 14 czerwca, pałac w Biedrusku tętnił życiem. Impreza była świetną okazją do zwiedzenia hotelowych wnętrz. Można było również starymi krętymi schodami wspiąć się na pałacową wieżyczkę, z której widać Dziewiczą Górę.
   Na ulicy Ogrodowej miała miejsce bardzo ciekawa wystawa sprzętu wojskowego Batalionu Zabezpieczenia. Na terenie pałacu również prezentowano wojskowe samochody, działa, a nawet samolot dwupłatowiec. Wystawa ta interesowała przede wszystkich panów oraz najmłodszych uczestników pikniku. W przeciwieństwie do wielu innych muzealnych wystaw, gdzie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów, tutaj były do całkowitej dyspozycji zwiedzających. Można było oglądać je nawet od środka, z czego bardzo chętnie korzystano.
   Zorganizowano także małą wystawę broni palnej i białej. Dużym powodzeniem cieszyła się także strzelnica wojskowa.                                                                    
   Pięknymi trofeami myśliwskimi pochwaliło się koło łowieckie DROP. Myśliwi wtajemniczali osoby zainteresowane w sekrety polowań i chętnie wygrywali na rogu myśliwskim sygnały łowieckie, na przykład  wabienie jeleni.
   Podczas festynu można było nabyć okolicznościowe pamiątki, zabawki i baloniki. Swój kramik miała też kuchnia pałacowa, w którym można było skosztować bigosu i pieczonej kiełbasy. Jak na piknik militarny przystało, nie mogło również zabraknąć wojskowej grochówki. Atrakcji było bardzo wiele. Można było skorzystać także z przejażdżki konnej, a w piwnicy pałacowej postrzelać na wirtualnym polowaniu.
   Druga część festynu odbyła się koncertowo. Wystąpił m.in.: zespół dziecięcy z Centrum Kultury Suchy Las, zespół "Murowaniec" z Murowanej Gośliny, Grupa Artystyczna "Erato" z Poznania oraz dzieci z zespołu szkół w Biedrusku. Imprezę zakończył koncert młodej i bardzo utalentowanej wokalistki - Marty Grabowskiej, która zaśpiewała piosenki Anny German.
   Gospodarzem imprezy był Jan Kucharski - właściciel pałacu Biedrusko, dzięki któremu obiekt wygląda dziś tak wspaniale. Dzięki jego determinacji, zaangażowaniu i kosztem sporych nakładów finansowych, pałac w Biedrusku odzyskał dawny blask. W organizacji brały również udział m.in.: Stowarzyszenie Biedrusko, Stowarzyszenie Poznańczycy, Gmina Suchy Las i Batalion Zabezpieczenia Szkolenia.

Ostatnio zmienianypiątek, 26 czerwiec 2015 21:44

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności