Poczuj natchnienie - Szlakiem kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Małe, wiejskie kościółki - drewniane pomniki wiary i historii, miejsca modlitwy i pokładanej w Bogu nadziei, perełki architektury i sztuki. Choć stareńkie i kruche, dzięki staraniom wielu pokoleń, wciąż są elementem wielkopolskiego krajobrazu. Każdy inny, każdy wyjątkowy... Film "Poczuj natchnienie - Szlakiem kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka" zabiera widzów na małą wycieczkę, by pokazać jedne z najpiękniejszych i najciekawszych wielkopolskich drewnianych budynków sakralnych, skupionych na terenie Puszczy Zielonka.

    Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka to pierwszy w Wielkopolsce oficjalnie wytyczony i oznakowany szlak architektury drewnianej. Jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączy on dwanaście niezwykle urokliwych drewnianych świątyń. Niemal wszystkie parafie powstały w średniowieczu, z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych. Obecne świątynie wzniesione zostały od XVI do XIX wieku. Z kościółkami tymi wiąże się wiele interesujących postaci, historii i legend. W ich wnętrzach możemy też zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki gotyckiej, barokowej i współczesnej. Co ważne, kościółki te nie stanowią tylko obiektów zabytkowych i muzealnych. Wciąż spełniają, wyznaczoną im pierwotnie, rolę domów modlitwy i eucharystii. Warto więc odwiedzić: Kicin, Wierzenicę, Uzarzewo, Długą Goślinę, Węglewo, Kiszkowo, Łagiewniki, Sławno, Skoki, Jabłkowo, Raczkowo i Rejowiec.

Trasę szlaku można podzielić na dwie pętle:

  • dużą - o długości ok. 90 km, która prowadzi głównie drogami utwardzonymi asfaltowymi o dobrej jakości. W tej części szlaku znajduje się osiem obiektów (dwa z nich w Kiszkowie i Rejowcu są wspólne dla obydwu pętli szlaku).
  • małą - o długości ok. 35 km, która prowadzi w całości drogami utwardzonymi asfaltowymi o dobrej jakości. W tej części szlaku znajduje się sześć obiektów (dwa z nich w Kiszkowie i Rejowcu są wspólne dla obydwu pętli szlaku).

   Projekt „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka” został przygotowany pod kątem turystyki samochodowej i korzysta z istniejącej sieci dróg. Trasa szlaku obejmuje w swej maksymalnej długości około 130 -140 km. Przejazd jednodniowy, w przypadku szczegółowego zwiedzania obiektów, jest w zasadzie niemożliwy.
   Może na początek warto więc obejrzeć film "Poczuj natchnienie - Szlakiem kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka", zrealizowany w 2007 roku przez TV Biznes dla Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka. Autorem tego filmowego projektu jest Katarzyna Kawka. Scenariusz i realizacja są dziełem Agnieszki Skwierczyńskiej. Piękne zdjęcia wykonał Antoni Wojtkowiak przy współpracy operatorskiej Pawła Lesiczki i Piotra Tycza. W filmie wykorzystano także muzykę znanego barda Jacka Kowalskiego.

Przyjemnego seansu !

Ostatnio zmienianyniedziela, 30 sierpień 2015 15:49
Więcej w tej kategorii: « François

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności