Guliwer w Pobiedziskach

Zwiedzić Wielkopolskę w jeden dzień? Niemożliwe! Trzeba by mieć siedmiomilowe buty, a takie są przecież tylko w bajkach. A jednak jest pewien sposób, aby zobaczyć wszystkie najciekawsze budynki Wielkopolski w jeden dzień, a nawet w jedną godzinę. I nie trzeba do tego ani czarodziejskich butów, ani wehikułu czasu. Wystarczy tylko wybrać się do Pobiedzisk.

   W Pobiedziskach na ulicy Fabrycznej - przy dawnej drodze krajowej nr 5, pomiędzy Poznaniem a Gnieznem i blisko przystanku PKP Pobiedziska Letnisko - znajduje się pierwszy w Polsce Skansen Miniatur. Koniecznie trzeba go zobaczyć - to miejsce wyjątkowe i troszkę magiczne. Dlaczego? Bo można tu przeżyć to, co Guliwer w osiemnastowiecznej powieści Jonathana Swifta, kiedy trafił do krainy Liliputów. W państwie tym wszystko było małe - mizernego wzrostu byli jego mieszkańcy, ale maleńkie były także ich domy i sprzęty. Guliwer był wśród nich niczym olbrzym. Kto wejdzie na teren Skansenu Miniatur, też poczuje się podobnie. Tu też wszystko jest maleńkie.
   Skansen otwarto w 1998 roku z okazji jubileuszu 950-lecia Pobiedzisk. Gromadzi 35 najważniejszych budowli z terenu Wielkopolski, położonych na Szlaku Piastowskim, głównie z Poznania, Gniezna i Inowrocławia. Miniatury są wykonane w skali 1:20, z bardzo trwałych materiałów. Szkielety budyneczków są aluminiowe, a ich elewacje - plastikowe, zabezpieczone odpowiednimi środkami chemicznymi. Niektóre fragmenty makiet są zrobione z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Twórcy tych niezwykle wiernych kopii z pietyzmem odtworzyli wszystkie charakterystyczne dla budynków detale. Architektoniczne miniatury budzą prawdziwy zachwyt i to nie tylko u najmłodszych.
   I cóż tu znajdziemy? Najszybciej rzucają się zwiedzającym budynki Poznania, bo najłatwiej je rozpoznać: ratusz z pięknym zegarem i koziołkami - symbol wielkopolskiej stolicy, staromiejskie kamieniczki, katedra, Teatr Wielki z tycim Pegazem i stojąca przed nim fontanna, Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, Biblioteka Raczyńskich, kościół św. Wojciecha, kościół św. Marcina, poznańskie krzyże i pomnik Adama Mickiewicza. Jest tu także rynek w Pobiedziskach z pięknymi zabudowaniami oraz najbardziej znane w Wielkopolsce obiekty: katedra gnieźnieńska, Mysia Wieża w Kruszwicy, Biskupin, szachulcowy budynek Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, wiatraki w Moraczewie i Ostrów Lednicki. Są piękne wielkopolskie rezydencje: pałac w Rogalinie, Lubostroniu, Antoninie, Czerniejewie oraz przepiękny dwór w Koszutach. Są też wielkopolskie kościoły i kościółki: w Mogilnie, Inowrocławiu, Wierzenicy, Kościelcu, Kruszwicy, Murowanej Goślinie, Strzelnie. Wokół małych pałacyków, kościółków i innych miniaturowych domków rosną równie maleńkie drzewka i misternie przycięte bukszpaniki.
   Poruszanie się wśród tych maleńkich cudeniek sprawia zwiedzającym wiele frajdy. Rozpoznawanie znajomych obiektów to dla wszystkich świetna zabawa. Jest to też doskonała okazja, aby zobaczyć, choć w mniejszym wymiarze, te budowle, których jeszcze nie miało się okazji zwiedzić w rzeczywistości. Skansen w Pobiedziskach gwarantuje więc wspaniałą i błyskawiczną wycieczkę do Wielkopolski.

***

Skansen Miniatur w Pobiedziskach otwarty jest przez cały rok codziennie
- także w soboty, niedziele i dni świąteczne.
Latem (od 1 kwietnia do 31 października) w godzinach 8:00 - 19:00
Zimą (od 2 listopada do 31 marca) w godzinach 9:00 - 16:00

Ostatnio zmienianysobota, 08 lipiec 2017 17:31

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności