Wronki zbierają na osiołka

Wronki będą miały nową atrakcję turystyczną. Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik osiołka, który ma być ozdobą wronieckiego rynku.

   Historia wronieckiego osiołka gościła już na łamach portalu wielkopolska-country.pl, dzięki uprzejmości "Gońca Ziemi Wronieckiej". Dotyczy ona osobliwego zdarzenia, które miało miejsce 20 kwietnia 1940 roku. Tego dnia, na wronieckim rynku, Niemcy hucznie świętowali 51. urodziny Hitlera. Zwarte szyki niemieckich żołnierzy, pochodnie, sztandary, swastyki i przeszywające dreszczem „Deutschland, Deutschland, über alles” - wszystko to miało na celu demonstrację siły okupanta oraz wzbudzenie respektu i strachu wśród mieszkańców Wronek. I cel ten z pewnością byłby osiągnięty, gdyby nie osiołek mleczarza, który na widok tej wielkiej pompy zwyczajnie zaryczał ze śmiechu. Ośli humor wiele go kosztował. On i jego opiekun, młody mleczarz, zostali dotkliwie pobici. Jednak groza, która panowała na placu, gdzieś się ulotniła. We wronczan wstąpił nowy duch. Długo jeszcze opowiadano jak to zwyczajny osioł odważył się zakpić z Führera. 
   To wydarzenie po raz pierwszy opisane zostało w powojennej „Niedzieli”, a współcześnie kilkakrotnie we wronieckiej prasie. Kilkanaście lat temu Janusz Łopata-Łowiński zaproponował upamiętnienie wronieckiego osiołka poprzez postawienie w mieście rzeźby - niewielkiego pomnika. Pomysł został zaakceptowany i rozpropagowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej. Dziś trwa zbiórka na wykonanie sympatycznej rzeźby z brązu, zarejestrowana pod numerem 2015/3167/OR. Dzięki zgłoszeniu zbiórki publicznej możliwe będzie zbieranie pieniędzy do puszek czy skarbonek. Zbiórka potrwa do 1 lipca 2016 roku.
   Rzeźba będzie naturalnej wielkości osiołka - bohatera. Zaprojektował i wykona ją Robert Sobociński - znany poznański artysta rzeźbiarz, autor wielu rzeźb plenerowych i pomników, m.in. pomnika „Starego Marycha” w Poznaniu i pomnika pamięci ofiar Katynia i Smoleńska w Biezdrowie.
   Więcej informacji na temat projektu i zbiórki na stronie 
 http://osiolekwroniecki.pl

 Przeczytaj historię osiołka

Ostatnio zmienianypiątek, 29 kwiecień 2016 22:42

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności