Kościół św. Mikołaja w Łubowie

Drewniane kościoły i kościółki - dawniej bardzo powszechne - dziś są coraz rzadziej spotykane. Ze względu na ich technologię stanowią stosunkowo nietrwałe świadectwo dawnych czasów i religii. Są jednak niezwykle piękne. Mają kameralny i ciepły klimat sprzyjający modlitwie. Wierni czują się w nich chyba nieco bliżej Pana Boga. Jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Wielkopolski i jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce jest kościół św. Mikołaja w, leżącym 10 km od Gniezna, Łubowie.

Wzmianki historyczne o Łubowie pojawiają się w tekstach źródłowych z roku 1239. Miejscowość funkcjonowała wówczas jako własność rycerska. W roku 1385 Łubowo było własnością rodu Dryjów, nazwanych Sobiejuchami. Wiek XV przynosi zapis, który może wzbudzić zdziwienie. Wynika z niego bowiem, że Łubowo w tym okresie było miastem. Jest to rzecz raczej niecodzienna, by wieś miała w swej historii miejską przeszłość.
   Fundatorami pierwszego kościoła byli Dryjowie. Podczas potopu szwedzkiego, w 1656 roku, kościół został doszczętnie spalony. Miejscowa ludność bardzo szybko przystąpiła jednak do budowy nowej świątyni, którą w 1660 roku konsekrował biskup Stanisław Dzianott - sufragan  kijowski, kanonik gnieźnieński i przełożony zakonu maltańskiego. Pamiątkę po nim stanowi istniejący do dziś, wieńczący kopulasty hełm wieży kościoła, krzyż maltański. W wieku XVIII, kiedy to właścicielami wsi była rodzina Lutomskich, świątynia wzbogaciła się o boczną kaplicę oraz wieże.
   Istniejący obecnie kościół z drewna dębowego zaliczany jest do zabytków II grupy. Dach kościoła jest dwukalenicowy i kryty gontem z drewnianą, ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Budynek ma konstrukcję zrębową, jest orientowany, oszalowany i jednonawowy. Ma, nieco węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, do którego - od strony północnej - przylega zakrystia oraz dobudowana kaplica. Strop świątyni jest płaski z polichromią figuralną o ornamencie roślinnym z lat 1975-76 autorstwa Teodora Szukały. Wyposażenie kościółka ma charakter barokowo-ludowy. 
   W prezbiterium znajduje się przepiękny drewniany ołtarz główny z ok. XVII w., a w jego nastawie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czczony przez miejscową ludność jako obraz Matki Boskiej Pocieszycielki Wiernych. Są tu też figury św. Stanisława i św. Wojciecha. Stoi tu także rzeźba św. Benona - patrona pasterzy. Prezbiterium od nawy oddziela belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania, a więc z figurami przedstawiającymi Chrystusa ukrzyżowanego, Matkę Boską i św. Jana.
   Po lewej stronie, zwracając się w kierunku ołtarza głównego, mieści się barokowa ambona polichromowa. Po prawej natomiast stoi renesansowa chrzcielnica kamienna z XVI w. z ornamentem roślinnym i drewnianą pokrywą. Drewniana jest również podłoga w całym kościele.
   Kaplica z boku nawy zbudowana jest z drewna modrzewiowego i posiada ołtarz późnorenesansowy. Wewnątrz kościoła jest także chór muzyczny z prospektem organowym, wsparty na dwóch profilowanych słupach i belce.

  Do wnętrza świątyni prowadzą troje drzwi, z których dwoje jest w kruchcie w przyziemiu wieży, a jedne - zdobione kutymi, metalowymi zawiasami - znajdują się w bocznej kruchcie, w której widniej zabytkowy krucyfiks.    Nieopodal świątyni znajduje się nagrobek Jana Nepomucena Krawczyńskiego (1838-1896), proboszcza łubowskiego. Świątynię okala ceglany mur z żelazną furtką, za którym niedaleko kościoła znajduje się probostwo. 

 

     Zaglądałam, skorzystałam, polecam:

     1. www.parafialubowo.pl
     2. www.kosciolydrewniane.pl

 

Zdjęcia z wnętrza kościoła wykorzystano dzięki uprzejmości firmy florystycznej Zielona Fabryka.

Ostatnio zmienianysobota, 01 lipiec 2017 22:02

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności