Logo
Wydrukuj tę stronę

26. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia

Od 16 do 19 stycznia 2019 r. we Wrzesińskim Ośrodku Kultury trwa Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia.

    Prowincjonalia są konkursem najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w których odnajdujemy proste, uniwersalne wartości, subtelność i estetykę narracji. Prowincjonalia nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.
   Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Impreza ma inspirować widzów do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzyć atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi, bez uprzedzeń i stereotypów.
   Patronem duchowym festiwalu jest “Jańcio Wodnik” - bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego, filozof i uzdrowiciel. Jego postać stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, która przyznawana jest twórcom najlepszych filmów.
   Cechą szczególną Prowincjonaliów jest ich otwarcie na kino niskobudżetowe. To właśnie od Wrześni rozpoczęła się festiwalowa przygoda takich filmów jak: „Anioł w Krakowie” Artura Więcka ”Barona” i „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego.
   Począwszy od IX edycji Festiwalu, program wzbogacono o dwa cykle filmowe: „Prowincje świata”, w którym prezentowane są dzieła z różnych obszarów kulturowych m.in. z Kenii, Hiszpanii, Argentyny, Meksyku, Chin, Gruzji, Niemiec, Węgier i Turcji oraz cykl „Porozmawiajmy o przyszłości”, filmy z nurtu kina niezależnego, etiudy studentów PWSFTViT w Łodzi i UŚ w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
   W ramach Festiwalu, oprócz pokazów i spotkań z twórcami, odbywa się wiele imprez towarzyszących, m.in.: warsztaty filmowe, wystawy plastyczne i fotograficzne, spotkania literackie, koncerty zespołów muzycznych takich jak: Stare Dobre Małżeństwo, Jahir Group, La Bocheme, Carantuohil, Max Klezmar Band, Dikanda, Czeremszyna, Enej, Paula i Karol, Neo Retros, Domowe Melodie czy Kari Amirian, a także wielu solistów m.in. Katarzyna Skrzynecka, Adrianna Biedrzyńska, Ewa Dałkowska, Edyta Geppert i Aleksandra Nieśpielak. Ze swoimi programami kabaretowymi, wystąpili również Stanisław Tym i Maciej Stuhr.Coroczną atrakcją Festiwalu są rówież słynnące ze swej oryginalności pikniki leśne na Strzelnicy Myśliwskiej w Podstolicach.
   Gościem honorowym tegorocznej edycji jest reżyser Marek Koterski - kultowy reżyser filmów "Dzień świra" i "7 uczuć". Odbierze on statuetkę "Jańcia Wodnika" oraz nagrodę specjalną Telewizji Polskiej.

   Źródło: http://prowincjonalia.com.pl

Ostatnio zmienianyśroda, 16 styczeń 2019 21:56

Skomentuj

Wielkopolska-country.pl 2015-2017 All rights reserved.