Bambrzy. Mieszkańcy dawnych wsi miasta Poznania

Pod koniec roku 2013, nakładem wydawnictwa „Media Rodzina” ukazała się książka Marii Paradowskiej „Bambrzy. Mieszkańcy dawnych wsi miasta Poznania”.

Prof. dr hab. Maria Paradowska (1932-2011) kierowała Pracownią Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddział w Poznaniu. Prowadziła badania nad wkładem polskich badaczy, podróżników i emigrantów do etnografii polskiej oraz nad rolą kulturową, jaką odegrali oni na kontynencie amerykańskim, w szczególności w Ameryce Łacińskiej. Drugą pasją badawczą Marii Paradowskiej był bliski jej sercu Poznań, jego dzieje i kultura. Z tego też kręgu zainteresowań autorki wywodzi się niniejsza książka, opowiadająca o dziejach grupy etnicznej zwanej Bambrami, którzy w XVIII w. sprowadzeni zostali z okolic Bambergu (Bawaria) do wsi (obecnie dzielnic miejskich) należących do miasta Poznania.
   W 1993 r. Maria Paradowska założyła Koło Bambrów Poznańskich, a w 1996 r. Towarzystwo Bambrów Poznańskich, którego była wieloletnim prezesem. Z jej inicjatywy w 2003 r. powstało Muzeum Bambrów Poznańskich.
    Do książki dołączona jest płyta CD z drzewami genealogicznymi rodzin występujących w książce.

Autor: Paradowska Maria
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 2013-12-04
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7278-922-8

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 wrzesień 2014 21:19

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności