„Wieś nowoczesna - praca, ludzie, technika” i jubileusz Muzeum w Szreniawie

Fot. Jakub Kozioł "Wiosenna praca" - jedna z konkursowych fotografii Fot. Jakub Kozioł "Wiosenna praca" - jedna z konkursowych fotografii

W tym roku Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie świętuje jubileusz 55-lecia swojego istnienia. Z tej okazji, m.in., Muzeum ogłosiło ogólnopolski konkurs fotograficzny „Wieś nowoczesna - praca, ludzie, technika”. Efektem tej inicjatywy jest wystawa konkursowych zdjęć, która odbędzie się w szreniawskim Muzeum oraz album fotograficzny.

   Celem konkursu było pokazanie współczesnego rolnictwa - zatrzymanie w kadrze przemian zachodzących na polskiej wsi. Organizatora konkursu szczególnie interesowały zmiany w krajobrazie kulturowym, zmiany w pracy i codziennym życiu rolnika. 
   Prace nadsyłano w trzech, tytułowych kategoriach: praca, ludzie, technika. Konkurs adresowany był zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Udział w nim mogły wziąć również osoby niepełnoletnie, za zgodą rodziców. Wszyscy uczesnicy mogli, do 28 lipca 2019 r., nadesłać drogą elektroniczną 10 prac w każdej z konkursowej kategorii. W sumie spłynęło 635 prac.
   Jury w składzie: przewodniczący Antoni Rut (Wielkopolski Związek Artystów Polskich), Agnieszka Floryszczak (Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie), Leszek Lesiczka (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, „Klub Pryzmat”) oraz Rafał Jesionowicz (Związek Polskich Artystów Fotografików) wyłoniło 125 prac zakwalifikowanych do wystawy. Spośród nich przyznano w każdej z trzech kategorii po 3 nagrody pieniężne za I, II i III miejsce. W każdej z kategorii przyznano również rzeczowe nagrody specjalne oraz trzy wyróżnienia.                                                                     

   Laureatami konkursu zostali:

  W kategorii „Ludzie”:
- I nagroda - Adam Żądło za fotografię „Gospodyni”
- II nagroda - Małgorzata Kolasy za zdjęcie „Droga do domu”
- III nagroda - Andrzej Trochimiuk za fotografię „Taki mały, taki duży”

  W kategorii „Praca”
- I nagroda - Łukasz Gwiździel za fotografię „Na zielonym dywanie”
- II nagroda - Robert Anioł za zdjęcie „Podawanie siana”
- III nagroda - Michał Nowakowski za fotografię „Dwa kierunki, jeden cel”

  W kategorii „Technika”
- I nagroda - Roman Hudzik za pracę „Ucieczka przed deszczem”
- II nagroda - Adam Trochimiuk za fotografię „Oracz”
- III nagroda - Małgorzata Kucharska za fotografię „Aż po chmury”

   Wystawa zostanie udostępniona w zabytkowym spichlerzu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wernisaż połączony z przyznaniem nagród zaplanowano na 15 listopada 2019 r. Na wystawie oraz w pokonkursowym albumie znajdą się wszystkie nagrodzone fotografie, a także 104 wyselekcjonowane prace, które jury uznało za warte zaprezentowania szerszej publiczności.

Fotografom udało się uchwycić współczesne oblicze wsi, na które składają się nowoczesne maszyny, zmechanizowane środki produkcji, ale także jej historyczne, kulturowe tło. Wszystkie te elementy przenikają się wzajemnie. Nowoczesność ukazana w kontraście z przyrodą i tradycją składa się na obraz dzisiejszej wsi, która na zgromadzonych fotografiach jawi się nam jako przestrzeń dynamiczna i tętniąca życiem. Przedstawione fotografie zachwycają, ale i budzą zaciekawienie, zachęcają do dalszych refleksji nad współczesnym miejscem rolnictwa w naszym świecie - napisała we wstępie pokonkursowej, albumowej publikacji Anna Barłóg Mitmańska z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

   Honorowy patronat nad konkursem objęli marszałek województwa wielkopolskiego - Marek Woźniak, starosta poznański - Jan Grabkowski oraz wójt gminy Komorniki - Jan Broda.
   
   Patronat medialny nad wydarzeniem mają: Swarzędzka Telewizja Kablowa, Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz portal regionalny wielkopolska-country.pl.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 04 listopad 2019 18:07

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności