Tematyczny Wartosław - wioska czterech kultur

W całej Polsce tworzy się wioski tematyczne, które mają uatrakcyjnić małe miejscowości, przyciągnąć turystów, a także zaktywizować ich mieszkańców. Jedną z wielkopolskich wiosek tematycznych jest Wartosław koło Wronek.

   Wieś ma ciekawą i wielokulturową historię. Wartosław nazywał się dawniej Neubrück i powstał jako miasto. Leżał na ważnym trakcie handlowym. Do zasiedlenia miasta, jego założyciel ściągał Niemców. To oni w początkowym okresie istnienia miasta stanowili większość mieszkańców. Znaczną część stanowili również Żydzi i Polacy. Każda z narodowości miała w miejscowości swoją świątynię - kościół, zbór, dom modlitwy - i swój cmentarz. Wszystkie, za wyjątkiem mojżeszowego domu modlitwy - przetrwały do naszych czasów i są pielęgnowane przez mieszkańców wsi. W pobliżu dzisiejszej wsi zachowało się także cmentarzysko kultury łużyckiej. W niedalekim sąsiedztwie, zapewne nad jeziorem, musiała znajdować się osada łużycka. Z historią Wartosławia wiążę się wiele podań i legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Odnoszą się one często do dawnych mieszkańców, przedstawicieli różnych narodowości.
   Wieś jest nie tylko ciekawa pod względem historycznym. Jest bardzo atrakcyjnie usytuowana na skraju Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wartą i Jeziorem Pożarowskim.
   Wartosław to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Projekt „Wartosław - Wioska Czterech Kultur”, wdrażany przez Lokalną Grupę Działania „Puszcza Notecka”, ma na celu zachęcić turystów do Wartosławia. Organizowane są szkolenia i warsztaty dla mieszkańców, które uczą wykorzystywać warunki wsi. Z funduszu projektu zakupiono także rzeźbę Eugeniusza Tacika, przedstawiającą cztery postacie - przedstawicieli czterech kultur Wartosławia. Rzeźba stanęła 4 kwietnia przed świetlicą wiejską.

Ostatnio zmienianyczwartek, 09 kwiecień 2015 20:05

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności