Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie - oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - obejmuje ochroną wczesnośredniowieczny gród. To jeden z największych grodów Piastów i jeden z najbardziej tajemniczych. Warto poznać to miejsce. Świetną okazją do wycieczki do Grzybowa może być impreza organizowana tutaj 12 września. 

    W sobotę, 12 września, o godz. 10.00 rozpocznie się w Grzybowie rodzinna gra terenowa pod hasłem „Dotykając przeszłości ….”.
   Wydarzenia zainauguruje wykład Jacka Wrzesińskiego „Grody i Grodziska”. Wykład będzie wstępem do zabawy rekonstrukcyjnej pn. „Wznosimy piastowskie grody”, pozwalającej uczestnikom - budowniczym, z przygotowanych materiałów wykonać makiety grodu piastowskiego.
   Następnie wszyscy staną się uczestnikami gry terenowej pn. „Bieg sprawnościowy woja”. Będzie to terenowy tor przeszkód, który uczestnicy będą musieli pokonać, wcielając się w członka drużyny książęcej. Konkurencje nawiązują bowiem do umiejętności wojowników z czasów piastowskich, np. : strzelanie z łuku, rzut oszczepem, przeciąganie liny. W czasie gry każdy uczestnik będzie miał możliwość zobaczenia i dotknięcia replik średniowiecznego uzbrojenia.
   W ramach Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa powstanie wykop archeologiczny. Najmłodsi uczestnicy będą mogli tutaj odkryć liczne skarby i cenne wykopaliska.
   Odbędą się także liczne występy i koncerty. Dla dzieci wystąpi teatr „Małeke” z Poznania ze sztuką "Strachy" oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie z inscenizacją „Żony Mieszka I”.
  Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 zaprezentowana zostanie rekonstrukcja unikatowego REBEKA z wczesnego średniowiecza, wykonana na podstawie analizy formalnej i porównawczej przedmiotu, znalezionego w nawarstwieniach kulturowych Ostrowa Lednickiego.
   Przez cały dzień będzie można zwiedzić wystawę archeologiczną "Gród Grzybowo - Między plemieniem a państwem" oraz wystawę czasową "Broń drużyny Piastów". Wyświetlany będzie także film pt. „Muzeum Utracone”.

WSTĘP WOLNY

Ostatnio zmienianywtorek, 08 wrzesień 2015 18:19

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności