Mniejszości narodowe integrują się w Szreniawie

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa serdecznie zaprasza na imprezę z cyklu „Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce”.

   Impreza odbędzie się 25 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i  Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Obecna edycja ma szczególny charakter, ponieważ jest swoistym podsumowaniem dotychczasowego, trwającego 12 lat popularyzatorskiego cyklu imprez i wystaw poświęconych historii oraz kulturze mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Imprezie towarzyszy wystawa tematyczna.
   Wydarzenie poświęcone będzie przede wszystkim mniejszościom, które dotychczas gościły w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. W kolejności: Romom, Żydom, Łemkom, Litwinom, Tatarom, Białorusinom, Ukraińcom, Czechom, Niemcom, Rosjanom, Słowakom, Ormianom oraz Karaimom. Celem organizatorów jest ukazanie odrębności i podobieństw oraz wspólnego bogactwa kulturowego, powstałego na zasadzie obustronnej wymiany doświadczeń i tradycji wielu pokoleń. Jest to szczególnie ważny wątek w obliczu współczesnych wydarzeń. Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią, kulturą i osiągnięciami każdej z prezentowanych na stoiskach muzealnych mniejszości. Będzie można zobaczyć stare przedmioty związane z ich życiem, pracą i twórczością. Impreza z racji swojego wielokulturowego charakteru to szczególna okazja do  spotkań i nawiązywania nowych znajomości pomiędzy przedstawicielami poszczególnych mniejszości. To wydarzenie muzealne dedykowane mniejszościom, ma być jedynym w swoim rodzaju festiwalem ich twórczości artystycznej. Dlatego na szreniawską scenę zaproszono muzyków i tancerzy reprezentujących poszczególne mniejszości.

    W programie imprezy znajdą się występy takich artystów jak:
SHALOM KLEZMER BAND - żydowski zespół z repertuarem instrumentalnych utworów klezmerskich oraz pieśni śpiewanych w języku hebrajskim i polskim, przeplatanych dużą dawką humoru
ORLOVMUSIC - duet  artystów z Ukrainy z ludowymi pieśniami ukraińskimi i rosyjskimi
Ilona Mykolaishyn - ukraińska solistka wykonująca tzw. „śpiew biały”
WAL-NAK - taneczny zespół folklorystyczny prezentujący ludowe tańce niemieckie
DOSTŁAR - taneczny karaimski zespół folklorystyczny
LEMKO TOWER - łemkowski zespół folkowy
ROMANE CHAVE - zespół romski
Na zakończenie niecodzienny stylistycznie koncert folk-rockowego zespołu TUHAJ-BEJ.

    Dla najmłodszych przewidziano interaktywne warsztaty edukacyjne, na których będzie można:

  • wykonać tradycyjne ukraińskie lalki „motanki”,
  • pomalować rosyjską  „matrioszkę”,
  • wyszyć ukraińskie ludowe wzory,
  • poznać wschodniosłowiańskie pismo cyrylicę,
  • stworzyć zakładki do książek z ormiańskim wzorem,
  • spotkać się z bohaterami czeskich bajek.

   Impreza będzie też okazją do spróbowania tradycyjnych przysmaków kuchni mniejszościowych oraz różnych gatunków piwa.  Miłośnicy kulinariów będą mogli skosztować potraw kuchni żydowskiej, ukraińskiej, łemkowskiej, litewskiej, niemieckiej i czeskiej. Tradycyjnie też na uczestników imprezy będą czekały stanowiska handlowe z oryginalnymi pamiątkami, pochodzącymi nie tylko z Polski.

 

Ostatnio zmienianyśroda, 05 lipiec 2017 17:40

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności