Logo
Wydrukuj tę stronę

I Festiwal Historyczny "Tajemnice Trzech Stuleci" już za nami

W dniach 29 - 31 marca 2019 r. odbył się I Festiwal Historyczny "Tajemnice Trzech Stuleci" zorganizowany przez pasjonatów historii, zrzeszonych w Gnieźnieńskiej Fundacji Historycznej "Przywracamy Pamięć”. Miejscem Festiwalu był piękny kompleks pałacowo-parkowy w Czerniejewie koło Gniezna. Formułą festiwalowych spotkań były prawie godzinne wykłady o tematyce zarówno odległej w czasie, jak i  bliższej współczesności.

   Już pierwsze wiadomości o przygotowywanym przedsięwzięciu, o którym informowaliśmy wcześniej na łamach naszego portalu, dawały wyobrażenie o jego niezwykłym rozmachu organizacyjnym. Na miejscu można było się przekonać, że rzeczywistość jeszcze je przerosła. Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpiło w sobotę 30 marca, po czym rozpoczęły się cykle wykładów prowadzonych równocześnie w dwóch salach - dużej Sali Belkowej oraz mniejszej Sali Hrabiego. Każdy mógł dokonać wyboru prelekcji, zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
   Pierwszym wykładem w Sali Belkowej było wystąpienie pana Roberta Maziarza pt. "Gnieźnianie pod Kołobrzegiem, czyli tajemnice Legii Poznańskiej", zaś w drugiej sali pana Roberta Prawniczaka - „Odkrycia na Targowisku w Gnieźnie". Dość kameralna i nieco tajemnicza Sala Hrabiego była także doskonałym tłem do pasjonującego wykładu pana Piotra Kucznira, zatytułowanego "Masońskie symbole ukryte na widoku i ich znaczenie opisane na bazie zamku Czocha". Zapewne każdy, kto go wysłuchał, będzie zupełnie inaczej niż dotychczas postrzegać ten zamek. Będąc w jego wnętrzach, będzie teraz zwracać uwagę na każdy, nawet drobny szczegół,  pamiętając że "największym kłamstwem jest milczenie".
   Równie pasjonujący był wykład prezesa Fundacji Historycznej i inicjatora Festiwalu - pana Karola Soberskiego zatytułowany "Złoto dziedzica - na tropach tajemnic braci Saskowskich". To niezwykła historia życia wielkopolskich ziemian i ich skrywanych tajemnic związanych z pochodzeniem rodu oraz pewnym znaleziskiem. Można ją także przeczytać w książkach wydanych przez autora: "Skarb Dziedzica" oraz „Złoto Dziedzica”. Słuchacze tego wykładu byli pod dużym wrażeniem szczegółowości badań poczynionych przez autora, ogromu zebranych informacji od wielu świadków, których los związał w jakiś sposób z rodziną Saskowskich. Niebagatelną rolę w dochodzeniu do prawdy odegrały także sytuacje, których nie można uznać za przypadki losowe.
   Na tle wymienionych zagadnień, bardzo odmiennie zaznaczył się wykład pana Krzysztofa Kaźmierczaka "Czy sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary to już historia? Historia jednej z dwóch najstarszych w Polsce nadal prowadzonych spraw kryminalnych". Wykład bardzo potrzebny, uświadamiający tragedię jednostki wobec zorganizowanych grup przestępczych, często przenikających w struktury państwa. Tylko dzięki nieugiętej postawie rodziny, znajomych i środowiska kolegów dziennikarzy sprawa ta nie została zapomniana i trwa nadal.
   Podczas festiwalu, w pałacowym korytarzu, miały miejsce także imprezy towarzyszące: minitargi książki historycznej i regionalnej, stoiska promocyjne, upominkowe oraz wystawa „Takiego Łabiszynka nie znacie”. Przewidziano także zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, a wieczorem w Sali Balowej odbyło się widowisko słowno-muzyczne „Akuratna Wielkopolska - blubranie i dudów granie”.
   W gościnnych wnętrzach pałacu w Czerniejewie nie zabrakło też miejsca na spotkania i wymianę poglądów między uczestnikami, których łączy wspólna pasja odkrywania tajemnic przeszłości.
   Jeszcze jedną atrakcją było zwiedzanie Czerniejewa. Przedstawiciele gminy Czerniejewo: pan Jan Kulpiński - przewodniczący Rady Miasta I Gminy Czerniejewo, a niegdyś kierownik Państwowego Domu Dziecka mieszczącego się w gmachu pałacu w Czerniejewie oraz pan Sławomir Zakrzewski - radny i nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Czerniejewie, zabrali wieczorem grupę chętnych na urokliwy spacer ulicami miasta, Opowiadali zarówno o historii, jak i czasach współczesnych - o zabytkach oraz nowych inwestycjach, co krok wspominając dawnych mieszkańców i ich losy. Zwiedzający zawitali m.in. do nowego budynku Domu Seniora, gdzie zostali mile przyjęci przez panią dyrektor i podopiecznych. Na długo w pamięci pozostaną widoki "zakamarków" czerniejewskiego kościoła, do których można było zajrzeć w czasie festiwalowego spotkania. 
   Następna seria wykładów odbyła się w niedzielę i trwała aż do uroczystego zakończenia Festiwalu. Dla osób, które nie mogły wziąć udziału w tegorocznym wydarzeniu, niech pocieszeniem będą słowa prezesa Fundacji Historycznej pana Karola Soberskiego o przyszłorocznej kontynuacji tego wspaniałego przedsięwzięcia. To czego nie dało się wyrazić słowami, przedstawiamy w załączonej galerii zdjęć. Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej organizatora Festiwalu, gdzie można zapoznać się z dotychczasową działalnością Towarzystwa Historycznego - „Przywracamy Pamięć” oraz prześledzić szczegółową relację z festiwalowych dni.

Relacja fotograficzna z I Festiwalu Historycznego "Tajemnice Trzech Stuleci" w Czerniejewie
Autor zdjęć - Robert Anioł

Ostatnio zmienianysobota, 06 kwiecień 2019 15:12

Skomentuj

Wielkopolska-country.pl 2015-2017 All rights reserved.