"Bursztynowy Motyl" w rękach Bartka Sabeli
- Napisane przez IW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
Tegoroczną edycję konkursu o nagrodę "Bursztynowego Motyla" wygrał Bartek Sabela.
Od roku 1996 w Muzeum-Pracowni w Puszczykowie wręczana jest coroczna nagroda "Bursztynowego Motyla" im. A. Fiedlera dla polskiego autora książki podróżniczej, ufundowana przez senatora Wojciecha Kruka i jego żonę Ewę. Natomiast nagrodę pieniężną przyznaje urząd marszałka województwa. Pomysł organizowania corocznych Konkursów zrodził się w Bibliotece Raczyńskich podczas obchodów 100 rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej. Biblioteka Raczyńskich jest także koordynatorem wydarzenia. Wiosną, każdego roku, zbiera się tam kilkunastoosobowe jury mające wyłonić najciekawszą książkę.
Do tej pory laureatami tego konkursu zostali, m.in.: Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Beata Pawlikowska, Wojciech Jagielski, Elżbieta Dzikowska, Andrzej Stasiuk, Wojciech Cejrowski i Martyna Wojciechowska.
W tym roku, 26 maja, otrzymał ją Bartek Sabela za książkę "Może (morze) wróci". Autor opisuje swoją podróż po Uzbekistanie, której głównym celem było dotarcie do ginącego Morza Aralskiego. Na suchym obszarze Azji Środkowej Morze Aralskie było od wieków kroplą nadziei, oazą życia. Morze Aralskie to dzisiaj miejsce naznaczone niewyobrażalną tragedią. Tragedią wywołaną - co podkreśla Bartek Sabela - ludzką arogancją, głupotą i pychą. Opowieść autora jest niezwykle poruszającą przestrogą przed tym, do czego może doprowadzić ludzka bezmyślność i krótkowzroczność oraz przekonanie szalonych decydentów o własnej nieomylności.
Laureat nagrody podarował natomiast puszczykowskiemu muzeum rubab - tradycyjny instrument strunowy.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 8849 razy