Monografia Stefana z Opatówka

Monografia Stefana z Opatówka Na zdjęciu Jadwiga Miluśka-Stasiak.

W marcu br. ukazała się książka Jadwigi Miluśkiej-Stasiak, poświęcona Stefanowi Januaremu Gillerowi - poecie, nauczycielowi i działaczowi społecznemu z Opatówka.

   Stefan Giller, ze względu na pochodzenie, nazywany był w świecie literackim Stefanem z Opatówka. Jako wieloletni i ceniony pedagog uważany był także za zasłużonego kaliszanina. Pisał powieści, dramaty i wiersze, zajmował się tłumaczeniami. Był bratem działacza politycznego i historyka Agatona Gillera. Przyjaźnił się z Adamem Asnykiem oraz Adamem Chodyńskim - kaliskim poetą, regionalistą i historykiem literatury. Tej ciekawej Anna Roter-Bourkane poświęciła jeden ze swoich felietonów z cyklu "Literacka Wielkopolska", publikowanego na portalu wielkopolska-country.pl.
   W marcu ukazała się także książka o życiu i twórczości Stefana Gillera autorstwa Jadwigi Miluśkiej-Stasiak - regionalistki, dyrektor Biblioteki w Opatówku.
   Książka pt. „Stefan January Giller (1833-1918) Poeta, nauczyciel i działacz społeczny” jest dziesiątym tomikiem z serii „Kaliszanie”, wydanym przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Publikacja ta jest wynikiem wielkiej pasji i długoletniej pracy autorki. Zawiera wiele ciekawych informacji o życiu i twórczości Gillera oraz unikatowy materiał ilustracyjny.
   23 marca 2015 r., w budynku Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku, odbyła się promocja książki. Na spotkanie przyszło wielu opatowian i miłośników historii regionalnej. Promocji książki towarzyszyła, przeprowadzona przez autorkę, prezentacja sylwetki Stefana Gillera oraz projekcja archiwalnych fotografii i dokumentów. Spotkanie uświetniła recytacja wierszy Stefana Gillera. To właśnie Jadwiga Miluśka-Stasiak jest inicjatorką konkursów recytatorskich poezji Gillera, organizowanych od wielu lat przez Bibliotekę w Opatówku. Regionalistka jest również autorką książek: “90 lat temu… Z dziejów opatowskiego harcerstwa” - 2010 r., “W kręgu Miasteczka Róży Wiatrów”, “Gmina Opatówek wczoraj i dziś” - 2012 r., “Z dziejów parafii w Opatówku” - 2012 r. Współuczestniczyła także w wydaniu tomu wierszy S. J. Gillera. Dzięki niej również ukazała się “Nieznana korespondencja rodziny Gillerów”, wydana w 2001 r.

Ostatnio zmienianyśroda, 29 kwiecień 2015 20:05

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności