Finał Konkursu "Moja Wielkopolska 2018"

I Nagroda - fot. Stepan Rudik I Nagroda - fot. Stepan Rudik

Stepan Rudik, ukraiński fotograf-dokumentalista mieszkający w Poznaniu wygrał tegoroczną edycję konkursu fotografii dokumentalnej „Moja Wielkopolska 2018”, organizowanego co dwa lata przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury. Jury zachwyciły jego zdjęcia pod tytułem „Ukraińcy w Wielkopolsce”.

   Stepan Rudik jest absolwentem Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (2006) i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Fotografia-Wydział Komunikacji Multimedialnej, 2016). Jest laureatem wielu konkursów realizowanych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Swoje prace prezentował także między innymi w USA, w Meksyku i w Wielkiej Brytanii.
   „Ukraińcy w Wielkopolsce” to fragment projektu „Niewidzialni”, zrealizowanego dzięki stypendium marszałka województwa wielkopolskiego, pokazującego obywateli Ukrainy z różnych środowisk, którzy żyją i pracują w Wielkopolsce. Wystawa „Niewidzialni” otwierała tegoroczny Festiwal Ukraińska Wiosna w Poznaniu (maj 2018). Miała duży rezonans społeczny i medialny, także ogólnopolski.
   Na tegoroczny konkurs Moja Wielkopolska 60 fotografów przesłało 850 zdjęć - pojedynczych i w zestawach. Obradujące 7 września 2018 roku jury w składzie: Sławomir Tobis (przewodniczący, ZPAF), Jaroław Klupś (UAP), Mateusz Kiszka (WBPiCAK) i Władysław Nielipiński (sekretarz, WBPiCAK) przyznało drugą nagrodę Dawidowi Stube za zestaw zdjęć „Podkoziołek Jarząbkowo”. Trzecia nagroda trafiła do Waldemara Stube za zdjęcie pojedyncze „Żywe muzeum początków Państwa Polskiego na wyspie w Gnieźnie”. Jurorzy przyznali także cztery wyróżnienia (dla Karola Szymkowiaka, Marka Zakrzewskiego, Dariusza Madzińskiego i Stepana Rudika) i pięć nagród specjalnych (dla Anki Gregorczyk, Marka Lapisa, Dawida Stube, Dawida Tatarkiewicza i Marka Zakrzewskiego). Do pokonkursowej wystawy zakwalifikowano 29 zdjęć pojedynczych i 13 zestawów 23. autorów.

  Wernisaż wystawy pokonkursowej „Moja Wielkopolska 2018”, połączony z wręczeniem nagród, odbędzie się 15 października, o godz. 13.00 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, w ramach 4. edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

 Żródło: www.wbp.poznan.pl

Ostatnio zmienianywtorek, 09 październik 2018 21:12

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności