Jarmark Wielkanocny w Szreniawie znów zgromadził tłumy
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
W miniony weekend, na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, odbył się XVII Jarmark Wielkanocny. Jak co roku impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.
Muzeum w Szreniawie istnieje od 1964 r. Od 1975 r. ma status muzeum narodowego. W muzealnych pawilonach obejrzeć można mnóstwo eksponatów związanych z rolnictwem, przemysłem rolno-spożywczym oraz życiem wsi. Na terenie obiektu zaprezentowane są zabytkowe maszyny rolnicze, pojazdy, a nawet samoloty. W muzealnym folwarku nie brakuje żywego inwentarza, który niezmiennie budzi zainteresowanie najmłodszych widzów.
Szreniawskie muzeum przyciąga coraz więcej zwiedzających nie tylko dzięki swoim bogatym zbiorom. Na organizowane tu imprezy plenerowe, z Poznania i okolic, przybywają prawdziwe tłumy. Największym wydarzeniem w roku jest Jarmark Wielkanocny. 24 i 25 marca 2018 r. odbył się już po raz siedemnasty. Impreza miała charakter edukacyjny i rekreacyjny. Nawiązywała do polskich tradycji wielkanocnych. Zorganizowano ciekawe warsztaty o tematyce świątecznej. Można było nauczyć się robić wielkanocne palmy, dekorować mazurki czy zdobić pisanki. Odbyło się także wiele świątecznych konkursów oraz przedstawienie teatralne dla dzieci w wykonaniu grupy „Dobry teatr”. Na muzealnej scenie pojawił się m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Wielkopolanie”, Zespół Tańca Ludowego „Szreniawa” oraz kapela "Wojtek Szopka Band". Jarmarkowi towarzyszyła żywa prelekcja dotycząca zwyczajów wiosennych na dawnej wsi oraz wystawa maszyn rolniczych, np. siewników.
Największą atrakcją imprezy było jednak ogromne targowisko świątecznych różności i smakołyków - istne wielkanocne szaleństwo zakupów. Trudno bowiem było oprzeć się rękodziełom twórców ludowych, kolorowym pisankom, barwnym kraszankom, fikuśnym figurkom zajęcy i kurcząt. Stoiska tonęły w wiosennych kwiatach, palmach, wierzbowych baziach i bukszpanach, wiklinowych koszykach, glinianych garnkach, serwetkach i koronkach. Nad głowami zwiedzających kołysały się kolorowe baloniki o przeróżnych kształtach. Można było zaopatrzeć się także w tradycyjną, zdrową żywność: pękate bochny chleba, swojskie kiełbasy i szynki oraz domowe przetwory i ciasta. Świąteczne zakupy uprzyjemniały aromaty dobiegające z licznych stoisk gastronomicznych. Tegoroczny Jarmark Wielkanocny udał się w stu procentach. Frekwencja była ogromna, a do muzealnej kasy utworzyła się długa kolejka. Najliczniejszą grupą widzów były rodziny z dziećmi, bo Muzeum jest idealnym miejscem, w którym można mile i rodzinnie spędzić wolny czas. Wielu z przybyłych to stali bywalcy szreniawskich imprez. Organizatorzy, dzięki wsparciu Kolei Wielkopolskich, zapewnili również transport. W drugim dniu Jarmarku, w niedzielę, kursowały specjalne pociągi z Poznania do Szreniawy i z powrotem. Dopisała nawet pogoda i w muzealnych szreniawskich plenerach można było nacieszyć się wiosną.
Kto nie był jeszcze na Wielkanocnym Jarmarku w Szreniawie, niech żałuje i koniecznie wybierze się tu za rok. Naprawdę warto!
Partnererami Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie są Koleje Wielkopolskie i Telewizja STK.
Patronat medialny Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie objęli: Głos Wielkopolski, Nasz Głos Poznański, Radio Emaus, Radio Poznań oraz portal www.wielkopolska-country.pl.
Więcej zdjęć z Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie na Facebooku.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 7931 razy