Festiwal zapomnianych warzyw

Jarmuż, topinambur, pasternak i czarna rzepa - warzywa, które wyszły już z mody. Może warto jednak sięgnąć po te zapomniane przysmaki naszych babć. Będzie ku temu okazja 21 października w Wąsowie.

    „Festiwal zapomnianych warzyw” organizowany jest przez Agencję Rynku Rolnego. Wydarzenie będzie miało miejsce 21 października 2015 roku o godz. 10.00 w Gospodarstwie Ekologicznym FOLWARK WĄSOWO, przy ul. Poznańskiej 2. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty kulinarne  z wykorzystaniem zapomnianych warzyw, takich jak: jarmuż, topinambur, pasternak i czarna rzepa oraz produktów regionalnych i tradycyjnych. Warsztaty poprowadzi Sebastian Gołębiewski. Podczas spotkania przygotowane zostaną dania kuchni regionalnej i tradycyjnej. Uzupełnieniem warsztatów będzie degustacja przygotowanych przez uczniów wartościowych i smacznych dań. Impreza na pewno będzie ze smakiem.

Ostatnio zmienianysobota, 04 sierpień 2018 15:43

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności