Przeszłość-przyszłości, czyli żniwa w Szreniawie i Festiwal Sztuki Ludowej 2019

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na doroczną, cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem, barwną imprezę plenerową: "Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie". Odbędzie się ona na terenie Muzeum w niedzielę 25.08.2019 r. w godzinach 11.00-18.00. Wzorem lat ubiegłych Wydarzeniu będzie towarzyszyć słynny "Festiwal Sztuki Ludowej".

    Najważniejsze punkty programu:

- Występy zespołów ludowych z Bośni i Hercegowiny, Kolumbii, Węgier, Holandii, Rumunii, Serbii, Słowacji.
- Pokazy żniwne na polu muzealnym (w godz. 12.00 - 14.45)
- Żniwny tor przeszkód
- Dwa korce zboża. Wystawa miar i wag
- Mąka z młynka
- Transport zboża
- Stanowisko gastronomiczne „Pyry z gzikiem” i palenie kawy zbożowej
- Wystawa „Posiłek żniwiarzy”
- Młócenie i czyszczenie zboża
- Żarna i stępy w użyciu
- Stanowisko dla dzieci. Zabawa w sianie. Traktorki na pedały.
- Stanowiska interaktywne - „Przepiórka”, „koza”, „pępek”.
- Pokaz wyrobu wieńca dożynkowego
- Pokaz wyrobu ozdób i kwiatów z bibuły
- Pokaz tkania i wykonania krajek
- Ceramiczne czary-mary” - pokaz i warsztaty lepienia z gliny
- Ziarnuszki - lalki obfitości - warsztaty dla dzieci
- Gra terenowa „Pszczoły”
- W ramach zajęć edukacyjnych: rozpoznawanie zbóż, poznawanie mąk i kasz
- Prezentacja archiwalnych filmów i zdjęć dotyczących żniw i dożynek
- Prezentacja zbiorów artystycznych o tematyce żniwnej
- Wypiek chleba i wędzenie wędlin
- Nie lada gratka: „Wół w kieracie”
- Targ Produktów Regionalnych producentów zrzeszonych w Oddziale Poznańskim Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego

   Impreza odbędzie się m.in. pod patronatem portalu www.wielkopolska-country.pl.

„XIII Festiwal Sztuki Ludowej” 

PROGRAM SCENICZNY :
12:15 - Młodzieżowy zespół folklorystyczny „Doruletul” RUMUNIA
12:45 - Zespół SKUD „Branko Radičević” SERBIA
13:15 - „The Ballet Raices de Colombia” (BRDC), KOLUMBIA
13:45 - Grupa Tańca Ludowego ,,Janj” BOŚNIA I HERCEGOWINA
14:00-16:00 - Zespół „Poligrodzianie” i konkursy
16:15 - Zespół Tańca Ludowego „FONÓ Üllés” WĘGRY
16:45 - Międzynarodowa grupa taneczna „Hai la joc” HOLANDIA
17:15 - Zespół folklorystyczny „Lelija” SŁOWACJA

   Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Jest to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej, np. pokazy mody. W ciągu tygodnia mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.
Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom: Diploma of Excellence; European Folk Culture Organisation.
Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Urząd Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe oraz Gmina Tarnowo Podgórne. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej, co świadczy o randze organizowanego wydarzenia.
Festiwal prężnie się rozwija - jest to już 13. edycja. Zachowując dynamikę wzrostu, należy przypuszczać, że w ciągu kilku kolejnych lat będzie to jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce. Festiwal uświetniany był już przez gwiazdy sceny World Music, m.in. Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.
Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu są grupy folklorystyczne z Bośni i Hercegowiny, Kolumbii, Węgier, Holandii, Rumunii, Serbii, Słowacji.
   W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Festiwal zagości podczas imprezy plenerowej w niedzielę 25 sierpnia. Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń dostępne będą pod adresem: http://www.festival.poligrodzianie.pl/pl/uczestnicy.

Ostatnio zmienianyśroda, 07 sierpień 2019 22:12

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności