Jesień w domu i zagrodzie - Retro Show 2019

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na czternastą edycję fascynującej imprezy plenerowej „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show". Impreza odbędzie się w niedzielę 15 września 2019 r. w godzinach od 11.00 do 17.00.

    Jak wiadomo, jesień to wytężony okres orki i siewów pod zboża ozime. W dniu imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orania pola zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje siew rzutowy z płachty. 
   Podczas imprezy zaprezentowane będą sposoby zagospodarowywania i przetwarzania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę, np.wyciskanie soku z owoców prasą ręczną, a także kiszenie ogórków i kapusty. Sporą atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Jest to stara, znana co najmniej od XIX wieku metoda, którą stosowano w gminie Szydłów w województwie świętokrzyskim.
   W tym roku imprezie będzie również towarzyszyć kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z degustacją. Wezmą w nim udział m.in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz pobliskie spółdzielnie produkcyjne.
   W ramach Retro Show odbędą się pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą „Hipolina” - lokomobila produkcji Zakładów H. Cegielski z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.
   Jak zwykle nie zabraknie sporej dawki atrakcji dla dzieci. Mali widzowie będą mogli zapoznać się ze sztuką wyplatania koszy wiklinowych i pod okiem specjalistów uczących tego finezyjnego rzemiosła, spróbować swoich sił w samodzielnym ich przygotowaniu. 
   Podobnie jak w latach ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.
   Całość dopełnią spektakularne imprezy towarzyszące, wokół których na uwagę zasługują prezentacje poznańskich Bambrów w 300. rocznicę przybycia do Wielkopolski osadników z Bambergu, a także zachwycający swoim rozmachem festiwal Land Art Naturalia.

Ostatnio zmienianyśroda, 04 wrzesień 2019 21:54

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności