Europejskie Dni Ptaków

Miłośnicy ptaków będą mieli okazję 6 października 2013 r. wziąć udział w ciekawej wycieczce, która odbędzie się w ramach Europejskich Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich.

Europejskie Dni Ptaków są organizowane przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków. Od 1993 roku, w pierwszy weekend października, odbywają są otwarte wycieczki ornitologiczne przybliżające uczestnikom tajemnice ptasiej jesiennej wędrówki przez kontynent europejski - z terenów lęgowych na zimowiska. W tym samym czasie w ponad 30 krajach Europy i Azji odbędą się spacery i wycieczki połączone z obserwacjami ptaków. W Polsce koordynatorem tego wydarzenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). 
   6 października o godzinie 10:00 w miejscowości Brudzewko (2 km od Kiszkowa w kierunku na Gniezno) odbędzie się wycieczka po Stawach Kiszkowskich. Długość trasy to około 4 km groblami wokół stawów rybnych. Start i meta w tym samym miejscu, czas około 3 godziny. Udział w wycieczce jest bezpłatny i nie wymaga potwierdzenia, wystarczy punktualnie stawić się na miejscu zbiórki. Wyjście odbędzie się bez względu na warunki pogodowe. Jeśli nie będzie deszczu i silnego wiatru zostanie zorganizowana akcja obrączkowania drobnych ptaków wróblowatych w czasie której uczestniczy będą mogli zobaczyć ptaki z bliska, zapoznać się z pracą obrączkarza i dowiedzieć wielu szczegółów na temat rozpoznawania nie tylko samych gatunków ale też ich wieku i płci.
  Uczestnicy Europejskich Dni Ptaków rejestrują swoje obserwacje na specjalnych formularzach i przekazują je ogólnopolskiemu koordynatorowi w OTOP. Już w niedzielny wieczór dane z Polski trafią do europejskiego centrum koordynacyjnego (w tym roku są to Czechy). Na podstawie wszystkich danych tworzona jest lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków.

Szczegółowych informacji udziela Bartosz Krąkowski
tel.: 61 429 70 13, 607 824 853
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmienianyniedziela, 14 wrzesień 2014 18:15

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności