Najsłynniejsze bocianie gniazdo w Polsce

W gminnej wsi Przygodzice, w powiecie ostrowskim, znajduje się najsłynniejsze bocianie gniazdo w Polsce, a może nawet i na świecie.

   Bocianie gniazdo w Przygodzicach wcale nie jest wyjątkowe. Jest zupełnie zwyczajne, takie jak wiele gniazd bocianich w Polsce. Znajduje się na nieczynnym kominie kotłowni Urzędu Gminy, przy placu Powstańców Wielkopolskich 2. Dlaczego jest więc takie znane? Bo dzięki zainstalowanej przy nim kamerze podłączonej do sieci internetowej, można obserwować na żywo rodzinne życie jego mieszkańców, czyli Przygody i Dziedzica, z każdego miejsca na świecie.
   Projekt obserwacji bocianów białych kamerą internetową o nazwie "Blisko bocianów" powstał w 2006 roku z inicjatywy Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przy współpracy: Gminy Przygodzice, Telekomunikacji Kolejowej, Internetowej Telewizji Interaktywnej iTTV Lublin i ATV Szczecin oraz Przedsiębiorstwa „Promax”. Jego celem jest przybliżenie Polakom wiedzy o bocianie białym, którego uważa się za najbardziej polski gatunek ptaka i nieformalny symbol naszej ojczyzny.
   Transmisja na żywo z przygodzickiego gniazda emitowana jest na stronie internetowej www.bociany.ec.pl. A więcej o gnieździe w Przygodzicach, tutejszych bocianach i pracy ornitologów można przeczytać w artykule “Wielkie podglądanie w Przygodzicach” na naszym portalu.

Ostatnio zmienianyśroda, 29 maj 2019 23:05

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności