"Rus" - najstarszy dąb w Polsce

Dąb "Rus" w lutym 2019 r. Dąb "Rus" w lutym 2019 r.

Według najnowszych badań Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku, znajdujący się na terenie Pałacu w Rogalinie dąb "Rus" jest najstarszym dębem w Polsce. Drzewo ma ponad 800 lat.

    Do tej pory za najstarszy dąb w Polsce uważano "Bartka", który rośnie w województwie świętokrzyskim. Okazuje się, że jest nim rogaliński dąb "Rus", który starszy jest od "Bartka" o około 100 lat.

- W ramach naszego projektu, realizowanego z funduszy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych nad klonowaniem dębów pomnikowych (2013-2017), zleciliśmy w 2016 r. naszemu koledze z Instytutu Dendrologii dr Krzysztofowi Ufnalskiemu (z Pracowni Ekologii) wykonanie pomiarów dendrochronologicznych dla dębu "Rus". Doktor Ufnalski określił wiek "Rusa" na około 800 lat z błędem (plus/minus) około 50 lat - powiedział nam dr hab. Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. 

   Na terenie Parku Krajobrazowego w Rogalinie rośnie największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Najsłynniejsze z nich to: "Lech", "Czech" i "Rus". Najstarszy "Rus" ma w obwodzie około 920 cm. Naukowcom z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk udało się go sklonować metodą in vitro. 12 kwietnia 2019 r. posadzono sklonowane drzewko - młodego "Rusa". Więcej o tym iwydarzeniu tutaj.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 listopad 2019 23:19

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności