"Ryszard Kaja i jego gwarna tawerna teatralna z plakatami po polsku na ciepło"

W Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu trwa wystawa prac poznańskiego artysty Ryszarda Kai.

   Ryszard Kaja to światowej sławy malarz, grafik, plakacista, scenograf i kostiumolog. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Twórca ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scen operowych w kraju oraz za granicą, m.in.: we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Tworzył głównie na papierze - rysunki oraz malarstwo barwnymi tuszami, akwarelą i gwaszem. Często wykorzystywał delikatne chińskie bibułki przywożone z licznych podróży.
   Główną inspiracją dla całej jego twórczości było specyficzne postrzeganie świata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. Ryszard Kaja projektował również ilustracje książkowe, programy teatralne, katalogi i przede wszystkim plakaty.
   Ryszard Kaja zmarł w kwietniu 2019 r. Wystawa jego prac w Kaliszu pt. "Ryszard Kaja i jego gwarna tawerna teatralna z plakatami po polsku na ciepło" planowana była jeszcze za jego życia, niestety artysta już jej nie doczekał. W niezwykłym wnętrzu kaliskiej galerii, mieszczącej się w zabytkowej wieży ciśnień, zobaczyć można tylko niewielką, ale bardzo ciekawą część kolekcji dzieł Ryszarda Kai. Są tu jego „Hrabalki”, bo tak mówił o swoich pracach sam artysta, odnosząc się do ulubionego czeskiego pisarza. Na kaliskiej wystawie znajdują się znakomite plakaty Kai, m.in. z serii „Polska”, zbiór prac zatytułowany „Owady Capitolu”, szkice kostiumów teatralnych, rysunki i najbardziej osobiste „Dzienniki”. Jest to niebywała gratka, ponieważ niektóre z kart „Dzienników” nie były nigdy wcześniej pokazywane.
   Wystawie Ryszarda Kai towarzyszy, na wyraźne życzenie artysty, niewielka ekspozycja prac Doroty Błażejowskiej - młodej, niezwykle utalentowanej plastyczki. Jej trójwymiarowe prace z serii „Owady” zainspirowane są twórczością Kai.
   Wernisaż wystawy odbył  się 31 maja 2019 r. Ekspozycja czynna jest do 28 czerwca 2019 r.

Więcej zdjęć z wystawy na Facebooku

Ostatnio zmienianypiątek, 21 czerwiec 2019 01:04

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności