Tężnia w "Owocowym Raju"


Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym to nie tylko możliwość wyrwania się z miasta i zmiany otoczenia. To nie tylko obcowanie z przyrodą blisko pól, lasów, łąk czy sadów. Wiejskie pensjonaty przygotowują dla swoich gości wyjątkowe atrakcje. Może to być sauna, basen, boiska sportowe czy możliwość ze skorzystania z terapii lub rehabilitacji. Właściciele gospodarstwa agroturystycznego "Owocowy Raj nad Zalewem" w Modle Kolonii zapraszają do skorzystania z tężni.

    W czerwcu 2014 roku, w gospodarstwie agroturystycznym "Owocowy Raj Nad Zalewem" powstała wyjątkowa budowla-tężnia. Drewniana konstrukcja utrzymuje w ryzach ścianę z drobnych brzozowych gałązek, na górze której przymocowane zostało korytko do rozprowadzenia wody na całej szerokości tężni. Dzięki niewielkim otworom, woda spada na gałązki i z jednej na drugą przemieszcza się w dół, aż z powrotem trafi do koryta. Stąd zostanie ponownie pobrana do góry za pomocą pompy.
  Słona woda obmywająca ścianę z drobnych gałązek stanowi nie tylko ochłodzenie w upalne dni. Przede wszystkim, powstający wówczas słony mikroklimat, wpływa na zdrowie, przebywających wokół niej osób. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze. Wówczas efekty działania tężni są największe i najbardziej odczuwalne. W dni deszczowe i mgliste rozproszenie drobnych kropel solanki w powietrzu nie następuje prawie w ogóle.
    Ogród państwa Pomocków i Nowaków służy więc do zażywania inhalacji ze specyficznego aerozolu, tworzonego przez tężnię. Mikroklimat, powstały wokół tężni, wykorzystywany jest w leczeniu: schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Dzięki dodatkowi jodu w soli pozytywnie wpływa na pracę tarczycy.

   Tężnia współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013 dzięki „Europejskiemu Funduszowi Rolnemu na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Dzięki temu Funduszowi powstało jeszcze wiele atrakcji w gospodarstwie, m.in.: chata grillowa z zadaszonym, betonowym grillem, zadaszenie nad tarasem, zakupiono rowery, kajaki, szachy ogrodowe, stół tenisowy, stół - piłkarzyki oraz inne atrakcje i elementy wyposażenia pensjonatu. 
     "Owocowy Raj nad Zalewem" zaprasza do Modły Kolonii koło Konina, gdzie można poczuć się niemal jak w Ciechocinku.

Ostatnio zmienianywtorek, 03 luty 2015 19:25

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności