Majówka u Lipskich

W sobotę, 30 IV 2016 r., Południowowielkopolska Grupa OTOP i Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie zapraszają do Lewkowa na spacer przyrodniczy po pałacowym parku i zwiedzanie wnętrz pałacu z muzealnikami.

   „Przyrodniczo-muzealna majówka u Lipskich w Lewkowie” to nowe wydarzenie przyrodniczo-kulturalne, które odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Lewkowie (gm. Ostrów Wielkopolski).
   W pierwszej części, o godz. 11.00, przyrodnicy z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, poprowadzą spacer po przyległym do pałacu parku krajobrazowym w stylu angielskim, założonym już w końcu XVIII w., równolegle z pałacem. Będzie można zobaczyć rosnące w nim stare drzewa wielu gatunków, m.in.: dęby, buki, kasztanowce, a także poznać te bardziej dla nas egzotyczne, jak: magnolia drzewiasta, tulipanowiec amerykański, sosna wejmutka, cyprysik groszkowy, a także inne rośliny. Będzie można również obserwować ptaki i posłuchać ich wiosennych śpiewów oraz przyglądać się owadom, np. motylom i ważkom.
  W drugiej części imprezy pracownicy Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie oprowadzą po pałacu, wzniesionym w latach 1786–1791 dla sędziego kaliskiego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich. Będzie można podziwiać pałacowe wnętrza, a w nich zabytkowe meble, iluzjonistyczne dekoracje malarskie Antoniego Smuglewicza oraz sztukaterie. Zwiedzający dowiedzą się, jak wielką rolę w dziejach Południowej Wielkopolski odegrał patriotyczny ród Lipskich, wygnany z pałacu przez komunistyczne władze w 1945 r.
   Na zakończenie (ok. godz. 13) uczestnicy będą mogli nabyć wydawnictwa o pałacu w Lewkowie oraz przyrodnicze. Cała impreza (włącznie ze wstępem do muzeum) jest bezpłatna.
   Spotkanie dla chętnych na przejazd rowerami o godz. 10.30 na tamie czołowej zbiornika Piaski-Szczygliczka przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Można też dotrzeć indywidualnie do Lewkowa na 11.00. W przypadku dużej liczby uczestników, o godz. 11.00 zostaną oni podzieleni na grupy „muzealną” i „parkową”, a po godzinie grupy zamienią się miejscami.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 25 kwiecień 2016 23:25

1 Komentarz

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności