Festyn Zielonoświątkowy 2019

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 9 czerwca 2019 r. w godzinach od 11.00 do 10.00.

    Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się wiejskie zabawy. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego. 
   Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano: zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie po raz kolejny nawiązuje do tej tradycji i pragnie zapewnić swoim widzom miły, rodzinny wypoczynek na swoim terenie.

    W programie festynu znajdą się między innymi:
- występy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”
- parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych
- pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i podkuwacza koni
- muzealne stanowiska interaktywne dla dzieci (m.in. wykonywanie papierowych kwiatów, drewnianych korali itp.)
- warsztaty wikliniarskie oraz florystyczne z nauką wicia wianków
- pokaz gaszenia pożaru przez grupę rekonstrukcyjną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.

    Impreza pod patronatem medialnym m.in. portalu www.wielkopolska-country.pl.

Ostatnio zmienianypiątek, 31 maj 2019 20:18

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności