„Wieś nowoczesna - praca, ludzie, technika” i jubileusz Muzeum w Szreniawie
- Napisane przez oprac. IW
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
W tym roku Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie świętuje jubileusz 55-lecia swojego istnienia. Z tej okazji, m.in., Muzeum ogłosiło ogólnopolski konkurs fotograficzny „Wieś nowoczesna - praca, ludzie, technika”. Efektem tej inicjatywy jest wystawa konkursowych zdjęć, która odbędzie się w szreniawskim Muzeum oraz album fotograficzny.
Celem konkursu było pokazanie współczesnego rolnictwa - zatrzymanie w kadrze przemian zachodzących na polskiej wsi. Organizatora konkursu szczególnie interesowały zmiany w krajobrazie kulturowym, zmiany w pracy i codziennym życiu rolnika.
Prace nadsyłano w trzech, tytułowych kategoriach: praca, ludzie, technika. Konkurs adresowany był zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Udział w nim mogły wziąć również osoby niepełnoletnie, za zgodą rodziców. Wszyscy uczesnicy mogli, do 28 lipca 2019 r., nadesłać drogą elektroniczną 10 prac w każdej z konkursowej kategorii. W sumie spłynęło 635 prac.
Jury w składzie: przewodniczący Antoni Rut (Wielkopolski Związek Artystów Polskich), Agnieszka Floryszczak (Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie), Leszek Lesiczka (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, „Klub Pryzmat”) oraz Rafał Jesionowicz (Związek Polskich Artystów Fotografików) wyłoniło 125 prac zakwalifikowanych do wystawy. Spośród nich przyznano w każdej z trzech kategorii po 3 nagrody pieniężne za I, II i III miejsce. W każdej z kategorii przyznano również rzeczowe nagrody specjalne oraz trzy wyróżnienia.
Laureatami konkursu zostali:
W kategorii „Ludzie”:
- I nagroda - Adam Żądło za fotografię „Gospodyni”
- II nagroda - Małgorzata Kolasy za zdjęcie „Droga do domu”
- III nagroda - Andrzej Trochimiuk za fotografię „Taki mały, taki duży”
W kategorii „Praca”:
- I nagroda - Łukasz Gwiździel za fotografię „Na zielonym dywanie”
- II nagroda - Robert Anioł za zdjęcie „Podawanie siana”
- III nagroda - Michał Nowakowski za fotografię „Dwa kierunki, jeden cel”
W kategorii „Technika”:
- I nagroda - Roman Hudzik za pracę „Ucieczka przed deszczem”
- II nagroda - Adam Trochimiuk za fotografię „Oracz”
- III nagroda - Małgorzata Kucharska za fotografię „Aż po chmury”
Wystawa zostanie udostępniona w zabytkowym spichlerzu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wernisaż połączony z przyznaniem nagród zaplanowano na 15 listopada 2019 r. Na wystawie oraz w pokonkursowym albumie znajdą się wszystkie nagrodzone fotografie, a także 104 wyselekcjonowane prace, które jury uznało za warte zaprezentowania szerszej publiczności.
- Fotografom udało się uchwycić współczesne oblicze wsi, na które składają się nowoczesne maszyny, zmechanizowane środki produkcji, ale także jej historyczne, kulturowe tło. Wszystkie te elementy przenikają się wzajemnie. Nowoczesność ukazana w kontraście z przyrodą i tradycją składa się na obraz dzisiejszej wsi, która na zgromadzonych fotografiach jawi się nam jako przestrzeń dynamiczna i tętniąca życiem. Przedstawione fotografie zachwycają, ale i budzą zaciekawienie, zachęcają do dalszych refleksji nad współczesnym miejscem rolnictwa w naszym świecie - napisała we wstępie pokonkursowej, albumowej publikacji Anna Barłóg Mitmańska z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Honorowy patronat nad konkursem objęli marszałek województwa wielkopolskiego - Marek Woźniak, starosta poznański - Jan Grabkowski oraz wójt gminy Komorniki - Jan Broda.
Patronat medialny nad wydarzeniem mają: Swarzędzka Telewizja Kablowa, Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz portal regionalny wielkopolska-country.pl.
- Dział: Co słychać?
- Czytany 8868 razy