Tarpan - bohater wiejskich dróg

Tarpan - kultowe auto PRL, terenowo-rolniczy pickup cieszył się kiedyś ogromną popularnością. Poznańskie auto często można było spotkać nie tylko na wielkopolskich drogach, ale i na wsi w całej Polsce.

   Tarpan był produkowany w poznańskiej Fabryce Samochodów Rolniczych w Antoninku w latach 1973-1994. Auto było sześcioosobowe i miało ładowność 500 kg. Napędzane było silnikiem syreny, który pozwalał osiągnąć tarpanowi prędkość do 90 km/godz.

Nakładem Wydawnictwa Miejskiego w Poznaniu ukazała się książka pt. „Od Tarpana do Volkswagena” w opracowaniu Zenona Bosackiego. Jest to ilustrowany zbiór wspomnień o czasach, gdy w Antoninku produkowane były tarpany. O latach świetności Fabryki Samochodów Rolniczych, o sukcesach samochodów produkowanych w Poznaniu opowiadają pracownicy fabryki, a także użytkownicy i fani tarpanów. Do książki dołączona jest płyta DVD z reportażem TVP Poznań o historii poznańskiego tarpana, uzupełniona o współczesny komentarz Andrzeja Bobińskiego, byłego dyrektora FSR.

„Od tarpana do Volkswagena”
koncepcja i opracowanie Zenon Bosacki
Wydawnictwo Miejskie Posnania
Poznań 2014
ISBN: 978-83-7768-076-6
Objętość: 264 s.

Ostatnio zmienianyniedziela, 08 luty 2015 21:45

1 Komentarz

 • Tadeusz

  Tadeusz

  Link do komentarza niedziela, 15 marzec 2015 12:41

  Duże sprostowanie. Tarpan miał silnik i cały zespół napędowy od Warszawy, stopniowo zastępowany Fiatem/Polonezem. Cała ta pokraczna(kultowa) konstrukcja była wznowieniem produkcji Warszawy z ręcznie klepanym nadwoziem. Za to synalkowie dyrekcji, owcześni studenci Politechniki Poz.
  pojechali na wycieczkę po Eurpie, by przeprowadzić "prace badawcze". Jeden z tych ekspertów dzień przed wyprawą odebrał prawo jazdy, co skończyło się potrzaskaniem jednego samochodu po paru set kilometrach.

  Raportuj

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności