Kamienny grzyb

W pobliżu wsi Łężeczki, leżącej w gminie Chrzypsko Wielkie, stoi osobliwy pomnik przedstawiający grzyba. Kamienny obelisk ma bardzo prostą, surową formę, ale miłośnicy regionu Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego upierają się, że jest on jednak obiektem szczególnym. Dlaczego? Jest bowiem pierwszym pomnikiem III tysiąclecia.

   Pomnik kamiennego grzyba upamiętnia dziesięciolecie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i trzydziestą ósmą rocznicę założenia Akademickiewgo Klubu Seniora. Kształt grzyba i liczba 63, która widnieje na monumencie, nawiązują do symboliki klubu, który założyli w 1963 roku działacze Zrzeszenia Studentów Polskich i Międzyuczelnianego Oddziału PTTK.                         
  Na pomniku wyryto także napis:
"I-szy na kuli ziemskiej pomnik odsłonięty w trzecim tysiącleciu"
.
  Rzeczywiście, odsłonięto go bowiem 1 stycznia 2001 roku - minutę po północy. Projektantem tego osobliwego pomnika był Jerzy Stasiewski, a wykonał go Zbigniew Wawrzyniak.
   Wszyscy, którzy znajdą się kiedyś w okolicach Chrzypska Wielkiego, powinni koniecznie znaleźć kamienny grzyb. I to wcale nie ze względu na osobliwość rzeźby. Bo kiedy już staniemy obok pomnika, wtedy naszym oczom ukaże się fascynujący, rozległy widok na całą okolicę. Miejsce, na którym stoi pomnik jest znany jako świetny punkt widokowy. Jak na dłoni zobaczymy więc całą wieś, miniaturowe domy mieszkańców, które wyglądają jak na makiecie, lśniące Jezioro Chrzypskie, otaczające je wzgórza oraz bory Puszczy Noteckiej. Jeśli wytężymy wzrok, dostrzeżemy także w oddali piękny, najwyższy w Wielkopolsce żelazny wiadukt na nieczynnej linii kolejowej Szamotuły-Międzychód.
   W dzisiejszych czasach, kiedy w mieście walczy się o zagospodarowanie niemal każdego terenu i coraz częściej doskwiera nam ciasnota, bardzo rzadko mamy okazję cieszyć się taką przestrzenią jak w Łężeczkach. Dlatego warto tu przyjechać, stanąć obok kamiennego grzyba, zarzucić wzrok daleko aż po horyzont i nabrać w płuca rześkiego powietrza, płynącego znad wielkiego jeziora. Chwila bezcenna, a już na pewno więcej warta niż godzina spędzona w gabinecie terapeutycznym.

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------  POLECANY NOCLEG W OKOLICY


  Dworek Wśród Jesionów w Łężcach
 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 25 luty 2019 17:58

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności