Jesień w domu i zagrodzie - Retro Show

"Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show" to już dwunasta impreza z tej serii i propozycja na spędzenie niedzieli w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

   Jesień to okres orki i siewów pod zboża ozime. W dniu imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orki zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje siew rzutowy z płachty, tzw. łoktuszy.
   Organizatorzy przedstawią sposoby zagospodarowywania, przetwarzania i konserwowania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę. Pokazane będą sposoby modyfikowania owoców i warzyw poprzez wyciskanie z nich soku przy użyciu prasy ręcznej, w procesie pasteryzacji kompotów, a także kiszenia ogórków i kapusty. Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Pokaz ten stanowi odtworzenie starej, znanej co najmniej od XIX wieku metody, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie). „Śliwka szydłowska” została wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej.
   Będą także odniesienia do tytoniu - historycznej acz niezdrowej używki rodem zza morza, która od wieków zakorzeniła się wśród plantacji w obrębie obszarów wiejskich i uzupełnia bogaty koloryt upraw na ziemiach polskich. Swój początek wzięła pod koniec XVI wieku, kiedy to siostra Zygmunta Wazy otrzymała z Konstantynopola pierwsze nasiona tej rośliny.
   W tym roku imprezie będzie również towarzyszyć kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z degustacją. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.
   Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą lokomobile - „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.
  Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, dla których przewidziano unikalne warsztaty wyrobu ceramiki na kole garncarskim pod okiem doświadczonego mistrza Józefa Dzieciątkowskiego. Jest on przedstawicielem, ostatniego czynnego w Wielkopolsce, zakładu prezentującego tradycyjne garncarstwo Będzie także zabawa przy udziale miniaturowych maszyn rolniczych, a także ćwiczenia sprawności w pracy z tradycyjnymi stępami i żarnami. Najmłodsi goście muzeum będą mogli również wykazać się własną inwencją plastyczną.
   Podobnie jak w latach  ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy tradycyjnej kuchni z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.
   Całość okraszą barwne występy artystyczne.

Ostatnio zmienianysobota, 04 sierpień 2018 15:44

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności