Najlepsze wielkopolskie obiekty agroturystyczne w 2018 roku

Zakończyła się XII edycja Konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Do konkursu zgłosiły się 42 obiekty, spośród których wyłoniono zwycięzców w 3 kategoriach: gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim oraz obiekt na terenach wiejskich o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym, wykorzystujący tradycyjne walory wsi. 

    Celem Konkursu jest promocja wielkopolskiej wsi jako miejsca wypoczynku oraz motywowanie właścicieli i zarządców obiektów turystycznych i agroturystycznych do podnoszenia standardu usług i wzbogacania oferty.
   3 października 2018 r., podczas uroczystej gali w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył zwycięzcom i wyróżnionym nagrody, których pula wyniosła 89 tys. zł.

   NAGRODZONE OBIEKTY

   Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym 

I miejsce otrzymali państwo Mirosława i Ryszard Klaus prowadzący od kilkunastu lat Ośrodek Psychoterapii Małżeństwa i Rodziny „Leśniczówka Emaus” w Stefanowicach w pow. nowotomyskim. Szczególnie mile widziane są tu osoby oraz małżeństwa borykające się z różnymi problemami.

II miejsca w tej kategorii Kapituła nie przyznała.

III miejsce otrzymał Jerzy Kanurski, który prowadzi z rodziną Gospodarstwo Agroturystyczne „Poziomka” w Kujankach w pow. złotowskim. O wyjątkowości tego miejsca stanowi tradycyjna, wielkopolska kuchnia i funkcjonujący browar.

I wyróżnienie przyznano Honoracie i Danielowi Chrobrowskim, którzy w Chorzępowie w pow. międzychodzkim prowadzą Agroturystykę Gawra. Oferują pobyt w przytulnych drewnianych domkach położonych wokół dużego basenu i tzw. agro spa.

II wyróżnienie otrzymali państwo Lillia i Chrystian Brzezińscy za Gospodarstwo Agroturystyczne „Nad jeziorem” w Buntowie w pow. złotowskim. Goście mają do dyspozycji tutaj wygodnie i nowocześnie urządzone studia z aneksami kuchennymi w ładnych, wyremontowanych budynkach.

III wyróżnienie przypadło Gospodarstwu Agroturystycznemu „Pod modrzewiami” prowadzonemu przez Annę Nowicką w Sękowie w pow. nowotomyskim. Pobyt tutaj spodoba się szczególnie miłośnikom koni. 


    Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim

I miejsce przyznano Lechowi Studniewskiemu za Kompleks Pałacowo-Parkowy Zamek Gutów położony w pow. ostrowskim. Pałac został starannie odrestaurowany i wyposażony w stylowe meble. Zaskakującą atrakcją jest tutaj wybieg dla tygrysów.

II miejsce otrzymał Ośrodek Aktywnego Wypoczynku Michasiówka prowadzony przez Jolantę Walas Zdunek w Giewartowie w pow. słupeckim. Jest to miejsce dla dzieci i młodzieży, w którym można skorzystać z parku linowego, ścianki wspinaczkowej, wybrać się na przejażdżkę quadami lub drużynowo zagrać w paintball. Jest tu także kąpielisko i wodna trampolina.

III miejsce przyznano panu Jerzemu Świątkowi, który w Korytnicy w pow. ostrowskim prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Tenis Korytnica. Goście mają tutaj do dyspozycji dwa obiekty sypialne, z których jeden to stuletni, zabytkowy, wyremontowany dom. Zwolennicy akywnego wypoczynku mogą zagrać w tenisa na pełnowymiarowym, ceglastym korcie. 


   Obiekt na terenach wiejskich o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym, wykorzystujący tradycyjne walory wsi

I miejsce otrzymali państwo Marzena i Bronisław Siemińscy z Lubnicy w pow. złotowskim za Park Owadów „Owadogigant”, w którym urządzono ścieżkę edukacyjną z gigantycznymi owadami.

II miejsce  przyznano Rodzinnemu Parkowi Przygód i Edukacji Górecznik w Przygodzicach w pow. ostrowskim. W tutejszej karczmie można skosztować specjałów z ryb słodkowodnych i morskich. Na uwagę zasługuje urządzona tu ścieżka edukacyjna, w której zaprezentowano zabytkowe narzędzia oraz zwierzęta w mini zoo.

III miejsce zajął Skansen Bicz położony w pow. konińskim prowadzony przez Martę Mikułę. Można zobaczyć tu m.in. ciągnik Ursus z 1947 r. oraz dwa zabytkowe wiatraki koźlaki.

I wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Justyna Bednarek za prowadzenie Zagrody Pszczółki Przyjaciółki usytuowanej w Katarzynowie w pow. rawickim, w której można zapoznać się z historią polskiego bartnictwa, obejrzeć ule różnego typu, a nawet wykonać własnoręcznie świecę z pszczelego wosku.

II wyróżnienie przyznano Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie w pow. ostrzeszowskim, które upowszechnia wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Można stąd obserwować niebo w obserwatorium astronomicznym. edukacja.

   Przyznano także dwie nagrody specjalne.

Pierwszą z nich otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Wieś bez Barier”, które organizuje w Chorzępowie w pow. międzychodzkim pobyty integracyjne m.in. dla osób niewidomych i w podeszłym wieku. 
Drugą nagrodę specjalną otrzymał zrewitalizowany Zespół Pałacowo-Parkowy Jankowice w pow. poznańskim. W odrestaurowanym pałacu w stylu klasycystycznym, zarządzanym przez gminę Tarnowo Podgórne, mieści się Samorządowa Szkoła Muzyczna, odbywają się koncerty, wystawy i zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W 18-hektarowym parku pałacowym znajduje się park linowy, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw.

   Źródło: www.topagrar.pl

Ostatnio zmienianyniedziela, 21 październik 2018 18:55

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności