Bambrzok, czyli pyry na deser

W XIX wieku bambrzok (bambrzak) był bardzo popularną potrawą w Wielkopolsce, ale przez wiele lat wielkopolskie gospodynie zupełnie o nim zapomniały. Dziś, dzięki staraniom regionalistów, bambrzok - wypiekany na blasze placek ziemniaczany - wraca na polskie stoły.

Przepis na bambrzoka pochodzi od osadników niemieckich z Bambergu, a więc Bambrów, którzy od XVIII w. zaczęli osiedlać się w Poznaniu. Mimo że głównym składnikiem bambrzoka są ziemniaki (bardzo popularne w Wielkopolsce "pyry"), które spożywa się głównie na obiad, potrawę tę sporządzano z myślą o podwieczorku.                                                                                                                                                                

Składniki:
2 kg ziemniaków
120 g mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczanej
3-4 jajka
sól, cukier (do smaku)
3-4 łyżki tłuszczu

Przygotowanie:
Ziemniaki należy obrać, umyć i zetrzeć na drobnej tarce. Następnie dodać mąkę, jaja, sodę, sól i cukier. Wszystko wymieszać. Potem ciasto trzeba wyłożyć równą warstwą na wysmarowaną tłuszczem blachę i posmarować tłuszczem. Piec tak długo aż pojawi się złoty kolor. Podawać można go z powidłami, musem jabłkowym i kawą zbożową.

Byli i są wśród smakoszy zwolennicy także innej, bardziej pikantnej, wersji bambrzoka. Przygotowany z boczkiem, kiełbasą, kaszanką lub cebulką może być podawany jako danie główne.

Dzięki panu Witoldowi Wróblowi - znanemu regionaliście i członkowi Polskiej Akademii Smaku, 3 czerwca 2013 r., bambrzok został wpisany na listę produktów tradycyjnych. Wszystkie dane dotyczące tej potrawy są udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

***

Fotografie wielkopolskiego bambrzoka wykorzystano w artykule dzięki uprzejmości Pani Martyny Wasąg - autorki niezwykle ciekawego bloga kulinarnego Aromat Czasu. Pani Martyna - studentka z Lublina - w wolnych chwilach zamyka się w kręgu przypraw i aromatów, by stworzyć niepowtarzalną i często zaskakującą potrawę. Lubi eksperymentować, ale chętnie sięga także po stare, babcine, regionalne przepisy z całej Polski. Miejmy nadzieję, że zarazi kulinarnym patriotyzmem inne młode gospodynie.

Ostatnio zmienianysobota, 04 sierpień 2018 15:33

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności