Koziegłowy w Nowym Jorku
- Napisane przez Izabela Wielicka
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
- Skomentuj jako pierwszy!
Amerykanie zachwycają się zimowym krajobrazem podpoznańskich Koziegłów, a wszystko dzięki fotografii Michała Koralewskiego, zrobionej ... komórką.
Koziegłowy to jedna z największych polskich wsi. Liczy ponad 11 tys. mieszkańców i leży w gminie Czerwonak, granicząc bezpośrednio z Poznaniem. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od pagórków przypominających kozie głowy lub od przezwiska "Kozia Głowa". Legendy podają, że nazwa wsi wzięła się od jednej z powodzi, podczas której na nadwarciańskich łąkach widać było tylko głowy pasących się kóz*.
Dziś Koziegłowy przypominają raczej małe miasteczko. Wiele tu bloków wielorodzinnych i sklepów, ale nie brakuje urokliwych miejsc. Michał Koralewski - mieszkaniec Koziegłów - potrafi je dostrzec i uwiecznić.
Michał Koralewski jest z wykształcenia socjologiem, zawodowo zajmuje się redagowaniem portalu logistycznego. Od 8 lat współpracuje z internetowymi bankami zdjęć. Od roku z Shutterstock, gdzie ocenia jakość nadsyłanych zdjęć pod względem technicznym. Sam również fotografuje – to jego wielka pasja, ale dopiero zakup iPhone'a rozwinął jego artystyczny potencjał. Teraz robi zdjęcia głównie aparatem komórkowym.
- Telefon jest mały, a jednocześnie dzięki ogromnej ilości dostępnych aplikacji pozwala na osiągnięcie prawie nieograniczonych efektów. To wszystko pozwala na spontaniczną pracę, uchwycenie ulotnej chwili a następnie w prosty sposób na przekształcenie jej w niebanalną opowieść - przekonuje Michał.
Na zdjęciach Michała Koralewskiego można zobaczyć: dzieci, ptaki, architekturę, krajobrazy, samotne drzewa, zachody słońca. Tematyka jego fotografii jest więc zwyczajna i bardzo powszechna. Są to jednak zdjęcia niezwykłe, czarowne, o niesamowitym klimacie - przypominają bardziej obrazy niż fotografie. Uchwyconą w kadrze telefonu codzienność, dzięki swojej niesamowitej wyobraźni i możliwościom technicznym aparatu, Michał przekształca w fantastyczne wizje nadając jej nowe znaczenie.
Niezwykłość tych zdjęć dostrzegło również jury największego światowego konkursu dla amatorów fotografii mobilnej Mobile Photo Awards 2013, przyznając Michałowi Koralewskiemu drugą nagrodę i trzy wyróżnienia. Kilkunastu światowej sławy fotografów, specjalizujących się w fotografii mobilnej, m.in.: Jack Hollingsworth, Emily Rose, Dutch Doscher, Robert-Paul Jansen, miało bardzo trudne zadanie. Na konkurs przyszło kilkanaście tysięcy zgłoszeń z ponad 40 krajów. Wybierano najlepsze zdjęcia w 19 kategoriach tematycznych (portret, krajobrazy, architektura, podróże itp.) - doceniono właśnie mieszkańca Koziegłów. Fotografie, które zajęły I i II miejsce w danej kategorii, zostały zaprezentowane najpierw w galerii Soho w Nowym Jorku (22-28 lutego 2013), a następnie w kilku innych galeriach w Stanach Zjednoczonych. Ośnieżone plenery Koziegłów są więc podziwiane w świecie.
II nagroda w tak prestiżowym konkursie to wielki sukces. Nie jest to jednak jedyne osiągnięcie Michała. W 2011 roku wyróżniono go na International iPhoneography Show, rok później na LA Mobile Arts Festival 2012 oraz na CreateHive PixelThis Contest. Każdy z konkursów podsumowano wystawą.
Po międzynarodowych sukcesach dostrzeżono talent Michała Koralewskiego w Polsce. W marcu 2013 r. Urząd Gminy w Czerwonaku zorganizował wystawę jego prac. Gmina ogłosiła także konkurs fotograficzny pod hasłem „Zobacz więcej przez telefon”. Celem konkursu jest promocja fotografii mobilnej jako nowoczesnej formy sztuki. Zdjęcia można nadsyłać do 10 czerwca 2013 r. W jury konkursu zasiądzie Michał Koralewski.
* Wikipedia
Zachęcam do obejrzenia innych zdjęć Michała Koralewskiego na stronie:
www.flickr.com/photos/mkoralewski.
- Dział: Artykuły
- Czytany 4606 razy
Artykuły powiązane
- „Non omnis moriar” - wspomnienie o artyście rzeźbiarzu Julianie Bossie - Gosławskim (1926-2012)
- Robert Zaleśny: Jestem blues-rockowy
- Przyroda wokół Poznania - wystawa fotografii Daniela Sypniewskiego
- Jędrzej Szyguła: Magia pojawiającego się obrazu
- Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Przyroda Warta Poznania"