Arboretum Leśne w Zielonce

Około 30 km od Poznania, w samym sercu Puszczy Zielonka, w miejscowości o tej samej nazwie znajduje się miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić miłośnicy przyrody oraz zwolennicy ciszy i spokoju. Arboretum Leśne w Zielonce gromadzi ponad 1000 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 500 gatunków roślin zielonych. Nic dziwnego, że stało się prawdziwą oazą dla owadów i ptaków.

   Na pomysł założenia arboretum w Zielonce wpadł niemal 40 lat temu prof. dr hab. Jan Meisner - dziekan Wydziału Leśnego ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu. Na terenie parku znajduje się dziś głaz upamiętniający jego założyciela. Prace związane z tym założeniem zostały wykonane w czynie społecznym przez studentów i pracowników akademii.
   Arboretum Leśne jest jednostką Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie. Jest obiektem dydaktycznym, naukowym, przyrodniczym i kulturowym.
   Arboretum jest podzielone na dwie części. 23 ha stanowi park krajobrazowo-dendrologiczny. Pozostałe 63 ha stanowią powierzchnie drzewostanowe obsadzone gatunkami rodzimych i obcego pochodzenia, które służą badaniom aklimatyzacyjnym, badaniom związanym z dynamiką wzrostu i zastosowań w krajobrazie. Na terenie arboretum znajdują się kolekcje roślin wodnych, bagiennych, a nawet użytkowych. Jest tu wiele historycznych odmian drzew i krzewów owocowych. Znaleźć też można aż 77 odmian wrzosów i 30 odmian wrzośców. Jest więc co podziwiać o każdej porze roku.
   Zwiedzając arboretum można skorzystać z kilku ścieżek dydaktycznych. Ścieżka przyrodnicza obszaru bagiennego w Arboretum Leśnym w Zielonce została wytyczona na torfowisku przejściowym, które porośnięte jest olsem, przy zbiorniku i rzece Trojance. Idąc szlakiem ścieżki Owadogród, można z kolei zapoznać się z różnymi owadami. Dzięki wielkim połaciom łąk bogatych w przeróżne kwiaty i zioła, sporo tu wielobarwnych motyli, pszczół, trzmieli i innych owadów.
   Arboretum jest przede wszystkim placówką naukową. Prowadzą tu badania pracownicy wydziałów: Leśnego, Ogrodniczego, Melioracji i Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym. Odbywają się tu także ćwiczenia terenowe studentów z kierunków Leśnictwo i Ogrodnictwo. To również doskonałe miejsce do prowadzenia lekcji przyrody dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
   Jest to jednak obiekt otwarty dla wszystkich. Warto tu przyjechać, by nasycić się pięknem i różnorodnością przyrody. Na tak dużym, zadbanym, ale jednocześnie trochę dzikim obszarze, można wybrać się na spokojny spacer bez obawy, że zostanie się potrąconym przez rozpędzonego rowerzystę, o co nietrudno dzisiaj nawet na ustronnych, leśnych ścieżkach. Korzystając z ławeczek lub tutejszych łąk można zrobić sobie mały piknik na łonie natury. Pamiętajmy tylko, by dokładnie po sobie posprzątać. Szanujmy to miejsce, bo to prawdziwy skarb naszego regionu.

***

Wstęp do Arboretum jest całkowicie bezpłatny. Arboretum Leśne w Zielonce otwarte jest przez cały rok we wszystkie dni tygodnia od godziny 7 rano do zmierzchu. Ważna informacja dla ogrodników - na terenie arboretum działa szkółka, w której można zakupić sadzonki drzew i krzewów.

Ostatnio zmienianyniedziela, 30 lipiec 2017 12:55

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności